| RoxaNaa1663 a întrebat:

Sunt vopsita cu negru de un an si jumatate. In cursul acestei perioade as spune ca părul meu a fost vopsit de aproximativ 5-6 ori deoarece picmentul dispărea cu timpul iar in lumina soarelui, in anumite parti se vedea roscat. Mentionez ca atunci când parul meu era încă virgin, mi-am decolorat vârfurile cu blond. Iar dupa am inceput sa il vopsesc cu negru. Dupa vreo 3 vopsiri, am vrut deja sa scap de el deoarece era foarte frustrantă dispariția picmentului. Si am decis sa il decolorez blond. Insa, eu neștiind multe (ba chiar deloc) despre trecerea părului negru la blond necesita timp am folosit o vopsea pentru decolorat. Evident a iesit doar la rădăcini un portocaliu foarte deschis spre blond si in rest nimic. Aceeasi culoare. Apoi am inceput sa il vopsesc iar cu negru. Iar acum vreau cu neaparat sa scap de parul negru si sa ajung la un blond. Nu roscat, nu portocaliu. Blond. Insa am nevoie de ajutor de aceea sunt aici. Va cer ajutor vouă. Îmi poate spune cineva pasii acestui proces de trecerea părului negru la blond? De ce am nevoie, cât timp are nevoie parul meu pentru a fi pregătit pentru o alta decolorare etc. Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| GreenVoid a răspuns:

6 luni e exagerat.Depinde de bugetul tau si timpul pe care poti sa l investesti in parul tau.Tratamentele de dupa decolorare sunt cele mai importante si distanta de timp dintre o decolorare de alta depinde de par, de cat de mult il decolorezi si la cate volume.Tu daca vrei ti l faci si n doua zile daca ai produse bune si masti hidratante ca sa nu ramai cheala. Oricum sa ti amintesti sa aplici decoloratul intai la varfuri si dupa la baza capului pentru ca acolo o sa se deschida mereu mai repede datorita cadurii scalpului.Bafta big grin

| RoxaNaa1663 explică (pentru GreenVoid):

Am fost la 3 saloane insa niciuna din doamnele de acolo nu au vrut sa facă asta pentru ca au spus ca o sa il ardă si nu isi asuma riscul.

| GreenVoid a răspuns (pentru RoxaNaa1663):

Doamnele de acolo nu ai pregatirea necesara.Eu lucrez la un salon de genu si n am chelit pe nimeni pana acumlaughingDesigur trebuie sa te pregatesti cu masti de keratina sau ce mai gasesti tu pe la tine.Bafta!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ai nevoie de 6 luni fara pic de vopsea sau pigment, ca sa poate fii revopsit blond.

| PeFuga a răspuns:

Ca sa nu faci o catastrofa cu parul tau, sa il decolorezi acasa singura si sa il arzi, cel mai bine mergi la un salon bun si lasa-te pe mana cuiva care se pricepe si foloseste produse de calitate, astfel parul tau va suferi mai putin. E posibil sa nu te poata face blonda din prima, ci sa ajungi la un fel de morcoviu, apoi abia la a 2-a sedinta sa ajungi la blond. Dupa ce ajungi acasa este bine sa folosesti masti de par cu uleiuri, chiar si masti facute in casa, pentru a hidrata si a reface parul mai repede.