| minnie20 a întrebat:

Hei! Unde se aplica uleiul de ricin? la radacina sau la lungimea parului? Cand? Parul trebuie sa fie ud? Se incalzeste?
Dau funda RAPID RAPID!

4 răspunsuri:
| marry95 a răspuns:

3 pasi ca sa-ti faci o masca cu ulei de ricin si sa o aplici corect

1. Inainte de a aplica uleiul de ricin pe scalp, incalzeste-l putin, astfel incat sa il poti suporta pe par. Desparte-ti parul in doua parti egale si aplica uleiul pe scalp si pe radacini facand miscari circulare cu degetele. In acest fel, te vei asigura ca uleiul va fi mai bine distribuit la nivelul scalpului. Parul n-ar trebui dat cu ulei de ricin, pentru ca avand o consistenta mai groasa poate fi indepartat cu greu, si oricum, este important sa-l folosesti la radacina.

2. Dupa ce ai uniformizat bine uleiul de ricin si ai masat scalpul ca sa imbunatatesti circulatia, leaga-ti parul intr-un coc si acopera-l cu o capa de dus. Infasoara si un prosop deasupra si lasa-l sa stea asa in jur de o jumatate de ora-o ora sau chiar toata noaptea. Uleiul va patrunde in acest fel mai bine in par, hidratandu-l si facand-ul mai stralucior.

3. La sfarsit, samponeaza-ti parul in intregime pentru a indeparta uleiul din zona scalpului si de pe par. Poti folosi aceasta masca cu ulei de ricin saptamanal, timp de o luna, o luna si jumatate, pana cand vei vedea si primele rezultate. Daca ai si alte probleme cu parul (deshidratare, matreata sau crestere lenta), mai poti folosi si uleiul din seminte de in, luat sub forma de supliment sau aplicat local.

Important de stiut: uleiul din ricin are un miros neplacut, gretos, iar ca sa-l combati il poti amesteca cu ulei din samburi de struguri sau ulei de masline. In acest fel, ii vei mai scadea si din consistenta vascoasa. Ca sa faci cea mai sanataoasa masca cu ulei de ricin, opteaza pentru unul care este obtinut prin presare la rece.

| CasaSiDesign a răspuns:

Tratamentul presupune masarea pielii capului cu ulei de ricin din abundenta inainte de culcare timp de trei zile pe saptamana. Bineinteles, a doua zi pielea capului trebuie bine spalata si clatita.Este bun si pentru sparancene pentru a deveni mai lucioase

| lizemm a răspuns:

Salut. uleiul de ricin se aplica la radacina parului, eu l-am aplicat si pe lungime si n-am avut nimic. nu trebuie sa fie ud parul iar uleiul putin incalzit dupa care iti poti pune o punga pe par si pe deasupra un prosop cald. bafta. este foarte bun uleiul de ricin. si eu il folosesc, dar in masca, adica cu ulei de masline, miere, vitamina A si un galbenus de ou.

| sara2014 a răspuns:

La radacina. Nu trebuie sa fie ud, dar trebuie sa stai cu el pe par macar jumate de ora sa si faca efectul! Nu se incalzeste!