| Iunikaaa a întrebat:

Hello TPU!
Eu am ochii caprui, nu stiu cum sa ma machez la ochi! Ce culoare ziceti voi c-ar trebui?
Si am parul saten spre blond si tenul foarte alb, nu va imaginati ca varul, dar credeti-ma vara asta nu m-am bronzat deloc aproape!
big grin happy straight face :*
Astept raspunsurile voastre! :*

6 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Sa alegi machiajul pentru ochi in functie de culoarea acestora este un mod sigur de a-ti accentua in mod placut trasaturile ochilor si de a evidentia nuanta acestora.
Alegerea unei anume culori este importanta pentru ca prin culoare acestia pot deveni mult mai expresivi si mai atragatori.

Nuantele fardurilor de pleoape mai deschise vor da ochilor tai un aspect natural iar cele mai inchise vor da ochilor un look dramatic.

Prin trucuri simple de combinare si aplicare a doua sau trei nuante de culoare, poti crea efecte diferite prin care ochii tai vor capata profunzime si senzualitate, nuanta lor fiind mult mai bine pusa in valoare.

Machiajul pentru ochii caprui

Pentru aceasta culoare a ochilor, posibilitatile de a-i pune in evidenta sunt infinite, existand o paleta larga de nuante din care poti alege, de la culori tari pana la culori pastelate sau pale, sidefate sau mate.

Cele mai reusite optiuni de culoare ar fi:
nuante de maron, ciocolatiu, pamantiu
bronz, auriu, bej, crem
mov, lila
verde, kaki
albastru, bleumarin
roz piersica

Avantajul ochilor caprui este ca sunt adesea formati din mai multe nuante, de la culoarea mierii pana la maron foarte inchis, aceasta schimbandu-se in functie de lumina naturala sau artificiala sau de culoarea fardului ales.
Poti face astfel o multime de combinatii intre culori pentru a scoate in evidenta nuanta pe care o doresti.

Pentru a intensifica irizatiile verzui ale ochilor caprui, poti aplica culori ca:
baza bej pe arcada si coltul interior
nuante de pruna, lila, mov, indigo, grena sau verde inchis pe coltul exterior si pleoapa mobila

Pentru a evidentia culoarea mierii, machiajul poate combina culorile astfel:
pe arcada si in coltul interior al ochiului bej sau auriu
pe pleoapa mobila maron, pamantiu, ciocolatiu sau verde crud

Pentru o nuanta mai intensa de maron, culorile pot fi aplicate asa:
arcada si coltul interior in nuante de bej sau bej-rozaliu
pe pleoapa mobila si coltul exterior cu albastru intens, roz corai
verde smarald sau indigo pe pleoapa inferioara

Pentru finisarea machiajului si pentru a scoate in evidenta si stralucirea ochilor nu uita sa aplici si un contur care sa sublinieze forma ochiului si un rimel pentru o privire atragatoare si expresiva.

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,sa stii ca ochilor caprui le sta bine cu albastru, scoate in evidenta culoarea ochilor tai.

| dianadienutza142 a răspuns:

As zice albastru, roz deschis, oranj, maro nu exista culoare care nu sa ti sa potriveasca! uite aice o imagiene de cum ai putea sa te maciezi:http://www.google.fr/......tp?/imgres

sau
http://www.google.fr/......tp?/imgres

sau
http://www.google.fr/......tp?/imgres

| ADYTZA_2094 a răspuns:

Incearca un bej

| Aditzza213 a răspuns:

Cred ca ai putea folosi culori inchise!