| beautifulkiss a întrebat:

Hey fetelorhappy
Mai demult, cand eram mai mica am spus ca atunci cand voi fi mai mare nu ma voi machia, imi voi strica de tot fata si nu vreau.
Ei bine acum am 14 ani si putin si sunt boboaca la liceu si as vrea asa sa ma machiez,dar discrethappyStiu ca nu e bine sa te machiezi,dar acum si prietena mea cea mai buna a inceput sa se machieze acum ca e la liceu, dar discret oricum(desi e mai mare, are 15 ani jumate). Vreau doar sa-mi pun trasaturile in evidenta, sa ma machiez putin si sa arat frumos si naturalhappy
Acum am povestit suficient de mult si sa pun intrebarea:din ce ar trebui sa fie alcatuit machiajul unei adolescente?
P.S:Fara fond de tenhappyEu mai folosesc un baton corector cand am nevoie si ma spal in fiecare zi cu un sapun special pentru cosurihappy
Multumesc muult de tot ca ati citit tothappy

13 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Eu tii recomand sa folosesti un creion alb pe linia apei, stiu ca multe fete folosesc creion negru dar creionul negru se foloseste seara nu ziua, niste mascara neagra, un gloss intr-o nuanta nude si un creion de sprancene( daca ai nevoie).

| mixxjim a răspuns:

La varsta ta, mai ales daca nu ai probleme cu cosuri, este suficient niste mascara/rimel si eventual putin dermatograf la ochi, sa ti-i puna in evidenta si ceva luciu de buze, atat. ai dreptate, strica tenul, multe dintre produsele cosmetice de pe piata nu sunt dintre cele mai bune calitativ, chiar si cele de marca si foarte scumpe. machiajul e ori pentru ocazii mai speciale, iar cel cu fond de ten, pudra etc, daca nu ai probleme de acnee, e pentru ceva mai tarziu, cand pielea incepe sa mai piarda din stralucire. nu te grabi cu machiajul, ai o viata intreaga inainte sa fii "baba" si sa ai nevoie de corectii si infrumusetari dar varsta asta o ai numai acum happy. succes in noul a scolar!

| beautifulkiss explică (pentru mixxjim):

Iti multumesc mult pentru raspuns si stiu ca nu trebuie sa ma grabesc, dar fiind adolescenta vreau doar sa-mi pun trasaturile in evidenta intr-un mod natural ca sa zic asahappy
Deci dermatograful e bunhappyEu am auzit ca imbatraneste si de aceea imi e cam teama sa-l folosesc, dar imi place foarte mult, oricum am fard de ochi pudrahappy

| mixxjim a răspuns (pentru beautifulkiss):

Nici dermatograf nu trebuie sa folosesti mult, iti poate face ochii ciudati. incearca inainte mai multe variante pana gasesti ceva sa-ti placa si sa te avantajeze

| beautifulkiss explică (pentru mixxjim):

Ok,mersi muult de tot pentru raspuns:*

| piti77 a răspuns:

Ai putea sa folosesti putin rimel, un gloss transaparent sau intr-o nuanta cat mai naturala, putin blush rose si cred ca iti vei pune foarte bine in evidenta trasaturile.mi se pare un machiaj potrivit pentru o adolescenta. tineretea este frumoasa oricum happy

| 7Mary7 a răspuns:

Eu una nu cred deloc in chestii de genul " daca te machiezi iti strici fata", mi se pare o aberatie. Atat timp cat nu exagerezi si nu iti cumpaeri cosmeticele de la coltul strazii este in regula!

| PattyC a răspuns:

Eu cred ca creion si putin machiaj si imi zici si mie cum se numeste sapunul ala te rog

| beautifulkiss explică (pentru PattyC):

Desigur uite aici mai multe detalii:http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=23468
Miroase superb si iti lasa piele fina:)Nu m-a ajutat foarte mult pentru cosuri, dar curata fata:)
Si tot din gama asta e si batonul corector :)
Numai bine.

| alexxshadows a răspuns:

Nu ar trebui sa fie vreo problema. Eu am 17 ani si folosesc machiaje de la 14-15. Ar trebui sa iti iei un creion de ochi negru, dar sa nu faci liniile prea groase. De obicei asta port la scoala, nu este mare diferenta. In rest, poti sa iti iei farduri pe pleope apropiate culorii fetei tale, putin mai inchise si putin mai deschise, care tot asa, iti vor pune in evidenta chipul fara sa atraga atentia intr-un mod nedorit. Iar pentru ruj, eu zic ca un ruj sau gloss, tot asa, apropiat culorii buzelor tale, ar da cel mai bine. Ar trebui sa-ti iei si o crema de zi cu care sa te dai inainte sa aplici machiajul, si bineinteles, sa te demachezi seara. Consider ca e suficient la 14 ani. happy

| ZxZBaByGirl a răspuns:

Multe fete au conceptia asta gresita ca daca foloseste fond de ten iti apar cosuri si alte chestii. Nu e adevarat! Fondul de ten protejeaza fata, eu folosesc fond de ten si nu am nici macar un cos, nimic! In schimb, am o prietena care nu se machiaza si are fata plina de cosuri si bubite de la praful de afara.