| zUniicorn a întrebat:

Hey guys. Vreau sa-mi fac un piercing in cartilaj sau cum se mai spune "piercing industrial" la salon, dar imi este un pic frica, adica am inteles ca doare tare :/ cam cat dureaza durerea? Cat costa sa-mi fac? Si imi dau ei acolo, pot sa-mi aleg eu sau trebuie sa-mi cumpar? Nu vreau sa-mi fac singura pentru ca nu vreau si stiu ca o sa se infecteze. Vreau multe sfaturi si informatii :/ si niste sustinere happy.Un ultim detaliu, am 13 ani.

10 răspunsuri:
| ÖpëиTPU a răspuns:

Nu te grabi, vorbeste cu cel de la salon, sfatuieste-te cu el si abia dupa sa-ti doresti piercing industrial. Genul asta de piercing necesita o atentie deosebita iar la cei 13 ani ai tai nu cred ca o sa ai grija de el asa cum trebuie, opteaza pentru altceva...
Nu trebuie sa ma asculti pe mine, eu doar mi-am spus punctul de vedere.

PS: Am piercing'uri - am mentionat asta ca sa nu crezi ca's impotriva lor.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Hey! Eu mi-am facut un pierce la 12 ani, dar nu in cartilaj, si a durut putin, iar dupa se simtea ca o arsura. Durerea tine cam 2-3 zile si o sa fie din ce in ce mai mica. O sa-ti faca pierce-ul cu masina, poate intai cu acul si dupa iti pune cercelul (pe care dupa un timp il poti da jos si sa-l inlocuiesti cu altul care-ti place), dar mie mi-a facut direct cu cercelul. L-a bagat acolo la masina si mi-a facut gaura. Nu stiu cat costa pentru ca depinde si de unde esti, cu cat e orasul mai mare, cu atat e si pretul mai mare. Poti merge sa intrebi cat costa si daca nu-ti convine, iti poti face in alta parte ca doar e vacanta, nu? Mai trebuie sa plecam de acasa. Nu cred ca acum ti-e frica pentru ca ma gandesc ca ti-l doresti destul de mult. Mie nu mi-a fost, pana am ajuns la usa salonului. Sper ca nu te-am speriat. Nu-ti fie frica si chiar daca-ti este, o sa-ti revii dupa ce vezi pierce-ul ca e in urechea ta si ca ai scapat. O sa vezi ca arata super si ca esti mai smechera. Bafta! happy

| zUniicorn explică (pentru MaNuela_RoMina_1999):

Haha laughing fix asa ma simt, serios laughing stiu ca vreau sa mi-l fac cat mai repede ca sa scap si dupa stiu ca voi fi mandra de mine cand il voi vedea in ureche B| da, mi-l doresc foarte mult si vreau sa mi-l fac cat de curand posibil. big grin

| Aliendina27 a răspuns:

Buna! :* In primul rând vreau sa îți spun ca si eu o sa îmi fac piercing industrial imediat ce implinesc 14(am13). Desigur ca o sa doara dar intensitatea durerii diferă de la persoana la persoana. Din câte știu, ei o sa îți pună un pierce pentru aprox. o luna pentru acomodare iar apoi îți cumperi tu ce vrei! O sa fie făcut fără anestezie, cu acul. Si se tratează definitiv in cel mai bun caz in 5-6 luni. Costa cam 100 lei. Sper ca te-am ajutat! Mult noroc si nu îți fie teama!

| zUniicorn explică (pentru Aliendina27):

Multumesc mult. big grin Dar 100 de lei mi se pare cam mult, adica in alta parte am vazut ca este si la 60 de lei. In fine, faza cu durerea am mai auzit la unii ca este ca o intepatura care e pe moment, mnu stiu, ma rog.
Mersii din nou. >big grin

| zUniicorn explică (pentru Aliendina27):

Heii. Mersii pentru raspuns si sustinere, vreau totusi sa mai astept sa vad mai multe detalii big grin, dar de ce e asa scump? straight face adica multi au spus ca e in jur de 60 de lei straight face bine ca la mine la salon se poate sa fie simai mult de 100 :/ mdaa, ăăm..am vazut si video-uri in care facea cu un foarfec gaura o.O si cu acel cercel ..si durerea, tot asa am auzit, ca este ca o intepatura pe moment :-ss in fine ..multumesc din nou pentru sustinere. >:d

| Aliendina27 a răspuns:

Nu ai pentru ce! A fost placerea mea sa te ajut. Prețul mi l-a zis o colega de la școala din clasa a 9 a.Ea mi- zis ca a dat 97 de lei pe piercing. Tu cum te-ai decis sa îți faci pierce? Te-a inspirat ceva, cineva? big grin happywinking

| zUniicorn explică (pentru Aliendina27):

Păăi, chiar voiam sa-mi fac inca doua gauri la ureche si mie imi plac foarte mult astea industriale, numai ca pana acum nu stiam cum se cheama si am decis sa caut pe google. laughing Eeh si mama a spus ca mai degraba imi fac asta decat ca sa zic asa sa ma apuc sa fumez laughing si nu ma inspirat nimic, pur si simplu ma "caracterizeaza" ca sa zic asa ..ma face mai speciala laughing colegele mele din clasa nu are nici una tupeul care il am eu si plus ca imi doresc muult. ^.^ La tine?

| Aliendina27 a răspuns:

Îmi place cum gandesti happy

| Aliendina27 a răspuns:

Mie îmi zic colegii ca sunt gotica sau EMO deși sunt foarte vesela total opusul EMO... Asta pentru ca îmi place negrul, nu ascult toate prostiile care ies pe piața românească ca nu mă caracterizează deloc...Si nu iau parte la barfele lor. E urat cum judeca unii oamenii...