| Karrina_Alexia_1996 a întrebat:

Sora mea si-a tuns parul si nu ii sta tocmai bine asa ca va rog cum sa faca sa ii acceleram cresterea parului? Funditaa!:*

4 răspunsuri:
| FineBroAndy a răspuns:

Nu poţi accelera creşterea părului.Eu ştiu doar că spălatul pe cap des duce la creşterea mai rapidă a părului, dar nu cu mult.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Pentru inceput sa ia vitamine. Dar parul creste in ritmul lui.

| SwEetAnnIs a răspuns:

Buna, din cate stiu eu se popate accelera cresterea parului, de exemplu mie imi creste mai repede acum urmand niste sfaturi de la profesionisti. Uiute cateva sfaturi happy
1 Nu iti usca parul cu feonul, sa folosesti placa sau alte lucruri asemanatoare.
2 Maseaza scalpul cu buricele degetelor cam 5 minute pe zi, dar poti faca asta mai mult.(asta poate faca sa mapul sa creasca cu 1-2 cm mai mult, pe an )
3 Lasa parul sa se usuce singur dupa ce faci baie si sa nu te culci cu parul umed (eu nu prea restect asta )
4 Piaptana parul de 1-2 ori pe zi (si inainte de culcare, ca sa poata respira dupa ce a fost prins...)
5 Tinel ptins, in coada, impletit etc
6 Foloseste masti ( voi scrie cateva mai jos)
7 Piaptana-te cu piaptanul, nu cu peria si inainte la te piepteni, da cu degetepe prin par ca sa il descurce, in mare.
8 Foloseste uleiuri, de argan, de masline etc.Le poti aplica prin masare.
Masti
1.MASCA DE PAR CU MUSTAR
Pentru prepararea retetei ai nevoie de: 2 linguri de mustar pudra, 2 linguri de apa calda, 1 galbenus de ou, 2 lingurite de ulei de masline si 2 lingurite de zahar.
2. MASCA DE PAR CU ULEI DE RICIN
Pentru prepararea acestei masti ai nevoie de: doua lingurite de ulei de ricin, 10 picaturi de vitamina A uleioasa, 5 capsule de vitamina E pe care le spargi si folosesti continutul lor, o lingura de miere si zeama de la o jumatate de lamaie.
3. MASCA REGENERANTA CU FRUCTE
Pentru prepararea acestei masti ai nevoie de :zeama de la o jumatate de lamaie, 3 rondele de banana, o lingura ulei de masline extravirgin, doua felii de portocala, 10 picaturi de vitamina A uleioasa.
Sunt mai multe metode, dar eu pe acestea le folosesc. Din cate stiu eu, daca te spelli des pe cap, parul nu creste mai repede, se va ingrasa mai rapid. Bafa happy