| AnnaMaria237 a întrebat:

Imi cade foarte mult par, cand ma pieptan scot maini de par de pe perie, as vrea niste masti de par pe care sa le prepar eu ( ceva care ati incercat voi) sau poate un sampon sau un tratament. Dar ceva eficient

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In general, mastile de par nu te vor ajuta. Singura situatie in care mastile de par ajuta este atunci cand exista o afectiune dermatologica la nivelul scalpului care cauzeaza caderea parului. Daca asta este problema, atunci poti incerca masti de ricin sau de usturoi sau orice tratament de la medicul dermatolog.

O alta chestie pe care o poti face, este sa te asiguri ca iti tai parul regulat si nu ai varfuri despicate. Parul despicat cade.

Insa in cele mai multe cazuri caderea parului este cauzata de alti factori, precum stres sau alimentatie necorespunzatoare. Daca mananci mai putin sau daca urmezi o cura de slabire, atunci este posibil ca asta sa fie cauza. Parul isi ia nutrientii din corp. Daca in corp nu exista suficienti nutrienti metabolizati pentru cresterea acestuia, degeaba iti pui masti la nivelul scalpului pentru ca nu de acolo isi ia corpul cel mai multi nutrienti. Da, pielea absoarbe o parte din lucrurile exterioare, insa ceea ce isi ia din interior, prin alimentatie corecta, este ceea ce conteaza si ceea ce face diferenta.

Uneori este posibil sa ti se para ca iti cade prea mult par. Mai ales daca ai parul foarte lung, este usor sa ai impresia ca iti cade mai mult decat trebuie.

Sfatul meu este sa incerci sa gasesti cauza pentru care a inceput sa iti cada parul. Iar in momentul in care o gasesti si o tratezi, ti se va remedia si problema parului. Este mult mai bine, mai eficient si mai ieftin sa tratezi cauza, decat sa tratezi simptomele.

| AnnaMaria237 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai si cum as putea sa gasesc cauza?
Cure de slabire nu tin, de mancat eu zic ca mananc bine.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AnnaMaria237):

Stres? Incearca sa descoperi daca a avut loc o schimbare in viata ta cu cateva zile/saptamani inainte sa inceapa sa iti cada parul. De regula, astfel de chestii nu se intampla fara o cauza.

Daca esti sigura ca nu a avut loc absolut nicio schimbare atunci este posibil sa fie o problema de sanatate, precum o schimbare hormonala.

| AnnaMaria237 explică (pentru OoBunnyoO):

Ok. Multumesc pentru ajutor

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AnnaMaria237):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Mersi pentru aprecieri. happy

| AnnaMaria237 explică (pentru OoBunnyoO):

Nu ai pentru ce, o zi frumoasa si multa sanatate.

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ai o alimentație echilibrata? Dacă îți privești parul de proteine, vitamine, fier nu e de mirare ca îți cad așa mult.

| sweetys a răspuns:

Eu am incercat cu ulei de ricin si chiar a mers. Poti sa amesteci uleiul de ricin cu cel de masline sau cu galbenus de ou. Sunt multe masti naturiste pe net.

| AnnaMaria237 explică (pentru sweetys):

Am incercat ceva de pe net dar fara rezultat

| Lorennn a răspuns:

Parul cade si de la stres, poti sa incerci masca cu aloe vera si ulei de masline, iar la sampon poti sa incerci Clear il folosesc si pentru mine functioneaza happy

| AnnaMaria237 explică (pentru Lorennn):

Fac multa matreata de la clear, mersi oricum pentru sfaturi.