| Sara2 a întrebat:

Imi vine sa mananc incontinuu, chiar si dupa ce mananc desert, as mai relua odata mancarea (adica mancare normala, nu desert), nu imi taie pofta cum patesc majoritatera oamenilor, ce sa fac? sad
ieri de exemplu am mancat sarmale, apoi tort de sarlota apoi friptura
azi am mancat intai cozonac apoi branza cu ou fiert
si toata lumea imi spunea pentru faptul ca am tinut dieta 2 luni, sa nu mananc mult de paste ca mi se va face rau, ca am stomacul strans, dar este complet fals acest lucru, am bagat in mine ca intr-un sac si tot as mai manca continuu, de maine reiau dieta si ma gandesc cu groaza la lucrul asta, cum pot face sa fie mai simplu?

Răspuns Câştigător
| Irinushh a răspuns:

Ai mare grija deoarece dupa o dieta poate sa apara efectul "eu-eu". Adica pui la loc tot ce ai ars si cateodata se poate sa pui chiar mai mult, sa te ingrasi mai tare.
Stiu ca e greu sa te abtii de sarbatori! La mine sunt pe terminate prajiturile si mancare normala nu am mai mancat de vreo 2 zile.
Efectul de saturatie apare doar dupa 20 de minute, de aceea avem obiceiul sa consumam mai mult decat avem nevoie. In timpul mesei inceraca sa mananci mai incet decat de obicei si sa mesteci mai bine alimentele. Acest lucru iti da o senzatie de satietate de durata mai lunga.
Inainte sa te repezi la farfuria cu prajitura sau dulciuri intreaba-te daca intr-adevar iti e foame. Daca raspunsul tau e nu atunci cauta o activitate care sa iti distraga timpul, iar daca raspunsul tau este da consuma desertul in cantitati mici.
Eu am inceput sa ies afara sau sa ma izolez in camera si sa fac exercitii sau sa dansez pana nu mai pot ca sa ard calorii si sa imi distrag singura atentia de la bucataria plina de minunatii!
Seara ia-ti o prietena si meregti la alergare sau macar la o simpla plimbare. Daca atunci cand ajungi acasa simti nevoie sa mananci ceva, mananca un fruct si fa-ti un pahar cu apa cu zeama de lamaie (cel mai bun detoxifiant natural).
Nu uita sa mananci dimineata ca un rege, la pranz ca un print, iar seara ca un cersetor. Daca vrei sa te apuci de cura foarte bine, iar putina miscare nu iti strica nici ea deoarece o sa contribuie la arderea caloriilor
Sper ca te-am ajutat! Succes si nu fi complexata deoarece toata lumea mananca mult acum si mai uita de dieta oh go on nu te stresa si succes! :*

| Sara2 explică (pentru Irinushh):

La sport nu am renuntat deloc, nici macar in aceste zile, fac 40 min sport zilnic, in 2 luni am reusit sa dau jos 9 kg dar imi este foarte greu, 24 ore pe zi imi sta gandul la mancare, chiar si atunci cand am o ocupatie sau la munca, ma gandesc cand va veni clipa aia sa mananc, nu stiu de ce sunt asa, as manca orice oricat, poti sa amesteci intr-o farfurie de exemplu miere cu leustean ca eu mananc nu am nici o treaba

| Irinushh a răspuns (pentru Sara2):

Woow... e grav straight face Nu stiu cum reusesti sa te abtii. Daca inainate nu erai asa inseamna ca te-ai dat peste cap metabolismul. Te-ai gandit sa ceri sfatul unui medic?

| Sara2 explică (pentru Irinushh):

Mereu am fost foarte pofticioasa, si cand am tinut dieta a fost un chin imens pentru mine, o sa incerc sa discut cu doctorita mea de familie, multumesc de sfaturi

| Irinushh a răspuns (pentru Sara2):

Cu cea mai mare placere! Si eu sunt o persoana foarte pofticioasa doar ca la mine nu se depune. Niciodata nu am incercat sa ma ingras pentru ca ma bucur de corpul meu asa cum este.
Sper sa treci cu bine peste asta si toate cele bune!

8 răspunsuri:
| ciresepeetno a răspuns:

Si eu mananc incontinuu dar nu ma ingras si nici nu prea am incercat sa ma ingras.Ma simt bine in pielea mea dar in cazul tau este o dereglare a metabolismului

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu trebuie sa te abtii, trebuie doar sa tai cate putin din mancare, altfel vei esua.

| SevrajBoy a răspuns:

Există pastile pentru a tăia pofta de mâncare...

| MonLiv a răspuns:

e de preferat sa fii temperata cu mancatu asta. dar poti sa mananci cv cu valoare calorica mare cand ai o salata verde sau spanac ( ceva verde trebuie sa fie laughing ) pentru ca astea au antioxidanti care omoara caloriile happy