| ღMikyღ a întrebat:

Pentru cine a folosit uleiul de ricin-am auzit ca iti creste parul mai repede de la el. Chiar asa e? Cum se aplica si cand si la cat timp? Ce efecte daunatoare parului a avut si ce beneficii de asemenea? Mi-l tecomandati?

3 răspunsuri:
| LastNight1324235436 a răspuns:

E adevarat, chiar creste mai repede.Eu il aplic odata pe saptamana. Masez parul de la radacina si il intind apoi pe toata lungimea lui, apoi il las sa actioneze 4-5 ore. Efecte daunatoare...nu prea am gasit, singurul inconvenient fiind mirosul pe care il emana in cele 4 ore in care astept x_X. La mine functioneaza, dar acum depinde si de tipul tau de par... Mai bine incearca-l pe pielea ta, nu e foarte scump, gasisem la o farmacie 100 ml cu 10 lei

| Oana910 a răspuns:

Cred că ai auzit deja că uleiul de ricin face minuni pentru părul degradat sau afectat de căderea excesivă. Un lucru mai puțin cunoscut este că acest ingredient natural prezintă beneficii extraordinare și pentru piele.

De pildă, poţi folosi uleiul de ricin ca să scapi de cearcăne sau pungile supărătoare de sub ochi, aplicându-l pe un disc demachiant şi masând zona afectată în fiecare seară. Este foarte important însă ca uleiul de ricin să fie 100% pur şi neamestecat cu ingrediente precum alcoolul.

Produs detox prin excelenţă, uleiul de ricin îţi va revigora întreg organismul, dacă îl foloseşti în timpul unui masaj „din cap până-n picioare". Meritul acestui ingredient este că, datorită greutăţii moleculare mici, nu numai că reuşeşte să hidrateze în profunzime, dar ajunge şi în preajma organelor interne, pe care le eliberează de toxine şi le hrăneşte cu vitamina E şi alţi nutrienţi.

Înlocuieşte cu succes serumul pentru unghii şi cuticule şi poate fi folosit pe post de dezinfectant, dacă vorbim de tăieturi sau zgârieturi minore.

În ceea ce priveşte acţiunea asupra părului, te sfătuiesc să nu îl aplici niciodată pe lungimea şuviţei – uleiul de ricin este foarte greu de îndepărtat! În schimb, încălzeşte o cantitate potrivită de produs şi efectuează apoi un masaj al scalpului. Acesta din urmă va fi curăţat şi vindecat de infecţii sau iritaţii, pe care uleiul de ricin le combate prin proprietăţile sale antimicrobiene şi antifungice. Cu părul acoperit cu o capă de duş sau cu un prosop, lasă uleiul de ricin să acţioneze o oră sau, şi mai bine, pe timpul nopţii.

Trebuie să ştii că un scalp sănătos reprezintă prima condiţie pentru ameliorarea unor probleme precum căderea excesivă a părului. După îndepărtarea măştii cu ulei de ricin, şamponează bine şi limpezeşte cu apă din abundenţă. Când finisezi coafura, poţi aplica puţin ulei (numai) pe vârfuri. Vei obţine un luciu de invidiat!

| xPegasus a răspuns:

Nu are efecte daunatoare, eu il aplic in combinatie cu uleiul de masline si cel de migdale, merita, iar daca adaugi banane parul va creste super wow