| anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.Intrebare pentru fetehappy. Cele care aveti parul >cret--De cate ori va pieptanati parul pe saptamanahappy..adica eu dupa baie am niste bucle foarte misto devil.dar dupa ce ma pieptan imi sta tufa crying.deci..am intrebat mai multi stilisti si au spus ca n uar trebui sa-l pieptan de multe ori..doar sa-l aranjej cu mana sau sa-l dau cu spuma de par mai stiu eu.Voi cum procedati?big grin

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

N-am părul creţ, da' ştiu ce trebuie să faci.
Îl piepteni în fiecare dimineaţă. O să stea umflat, dar aplici un spray antistatic şi o să revină la forma iniţială(bucle definite) şi n-o să mai fie nici încurcat.E o tâmpenie să-l piepteni o dată la câteva zile.
http://www.avon-emart.com/poze/produse/mari/28795.jpg

| Alllllexandra a răspuns:

Buna.Si eu am parul cret si il descurc in special cand fac baie inainte sa imi dau cu balsam pe par(dupa ce folosesc sampon) si mai separ odata buclele inainte sa'mi pun prosopul pe cap.Ma spal pe cap de 2 ori pe saptamana.Iar in rest il descurc de dimineata cu mainile, nu cat sa'i creez efectul de tufa, dar suficient ca sa nu se vada incurcat.Succes:*

| Eliene a răspuns:

Buna!
Deci...am EXACT aceeasi problema ca si tine si stiu 100% la ce te referi. Si mie imi sta parul super fain dupa ce ma spal pe cap, dar urmatoarea zi, arat ca o matura-la propriu, dupa ce ma pieptan.
Eu cred ca am o problema mai ciudata (o fi si varsta de vina - 14 ani si jumatatea), dar mai ales la breton, si pe partile laterale (deasupra urechilor) - parul imi este degradat de la radacina. La un moment dat am ajuns sa nu ma mai pieptan decat la cateva zile, inainte sa fac baie, cat aveam parul uscat, pentru ca ud se rupe mult mai repede (atat de disperata eram).
Eu nu prea imi fac parul cu placa si de cateva luni am renuntat la ea de tot.
Am auzit de masca de par cu ou, ulei de masline si miere. Eh, ironia sortii - la mine acasa nu se foloseste ulei de masline (e mult prea amar pentru gusturile noastre).
Asa ca m-am incapatanat si am gasit pe net ca poti sa te dai cu ulei de floarea soarelui cu cateva ore inainte sa te speli. Iecs! Sa nu incerci niciodata! Numai mirosul te face sa vomiti cand incerci sa il torni pe cap si sa iti masezi parul cu el si nu a avut niciun efect asupra mea (Ok, stiu ca rezultatele bune nu se vad in cateva ore, ci in cateva luni, dar nici macar nu aveam parul mai moale, mai fin, nimic!).
De obicei ma spal pe cap cam o data/de doua ori pe saptamana cu samponul Gliss Ultimate Repair cu de 3 ori mai multa keratina lichida decat precedentul si pot sa spun ca da rezultate. Adica nu il folosesc de foarte mult timp (1 luna), dar face parul mult mai moale si lucios, iar impreuna cu samponul folosesc si balsamul de la Head & Sholders - varianta pe roz. Fac echipa buna impreuna.
Ieri am citit un articol pe internet in care scria ca poti sa iti inlocuiesti balsamul cu galbenusul unui ou si l-am incercat.
Se vad rezultate masive (cel putin pentru mine), avand in vedere ca buclele se aseaza mult mai bine, parul e mult mai catifelat si mai lucios. Dar, orice bine vine insotit si de un rau: parul meu mirosea groaznic si cum nu mai aveam timp sa fac nimic cu el, am plecat in oras, simtindu-ma ca un cos de gunoi. Ma rog, sper ca oamenii din jurul meu aveau nasul infundat. Inca si astazi mai simt mirosul urat, dar am decis sa nu mai ies niciunde saptamana asta si sa ma spal din nou sambata seara, pentru ca duminica merg la biserica, sau daca mirosul se atenueaza, sa ma spal pe cap duminica, pentru. ca luni incepe scoala.
Daca vrei sa incerci galbenusul de ou pe post de balsam, ti-l recomand cu bratele deschise, insa, te roog, clateste-te din abundenta (mul mai mult decat am facut eu).
Astept parerea ta, dupa ce il incerci.
Si...ai face bine sa te tunzi mai scurt. La inceput si eu detestam gandul, dar am ajuns la un salon bun, iar doamna de acolo m-a aranjat astfel incat ca parul sa nu mai arate CHIAR ATAT de urat si sa imi scoata trasaturile fetei in evidenta. Acolo am mai aflat ca TREBUIE sa te dai cu un ulei special de par, care il regenereaza, dar la 100 de ml pretul este pe masura - 80 de lei, asa ca voi continua sa caut ceva mai bun. Aaaaa...si daca iti permiti sa iti cumperi un uscator de par cu difuzor - investeste in el - iti da volum si face buclele mici, micute, dar definite. Dar daca ai parul super uscat, nu ti-l recomand decat dupa ce o sa iti faci cateva masti, pentru ca uscatorul infoaie parul si arata putin cam urat.
Succes!
Daca gasesti ceva care sa reuseasca pentru tine, poti sa ma contactezi si pe mine?
O zi frumoasa.

| CreatSsZza a răspuns (pentru Eliene):

Eu am dat de Garnier Sampon+Balsam+Masca cu ulei de argan si da rezultate foarte foarte bune.Nu mai am nevoie de nici un ulei, nimica pe langa.

| marmotavorbareatza a răspuns:

Si eu am parul creeet si de mica imi doresc sa fie draspt dar sad. nu te pieptana decat cand parul este ud apoi procedeaza exact cum tiau spus hairstilistii. aranjeazal cu mana si dal cu spuma dupa baie. sa va aranja f bine. nu ca meri o funditabatting eyelashes?

| CreatSsZza a răspuns:

Buna,si eu am parul cret si iti dau un sfat: piaptanal doar dupa ce faci baie si dupa ce l-ai pieptanat, il mai clatesti cu apa odata apoi baga spuma in el si il usuci cu feon-ul doar pe jumatate, restul lasi sa se usuce singur. Dimineata cand te trezesti te uzi putin pe maini si iti bagi mainile in el si este ca nou. Daca il pipteni in fiecare zi si mai ales cand este uscat, il rupi pentru ca firul de par cret este mai firav.Mai mult de odata pe saptamana nu ai de ce sa-l speli, pentru ca daca il speli de mai multe ori pe saptamana, el nu are timp sa se "adapteze" asa cum trebuie.Foloseste un balsam si o masca pentru par, te ajuta mult si la aspect si la pieptanat.Eu folosesc Sampon+Balsam+Masca de la Garnier cu ulei de argan si sunt foarte multumita de rezultat.Bafta!