| StiGGy a întrebat:

Aveti idee de ce mi se ingrasa parul asa tare? De exemplu ma spal miercuri pe cap si vineri deja e gras parul! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| princess a răspuns:

Pai la unele persoane li se ingrasa mai repede la altele mai greu, si eu de exemplu imi spal parul la 2 zile dar nu neaparat pentru ca se ingrasa ci pentru ca este foarte importanta igiena scaplului, poti sa iti speli parul chiar si in fiecare zi ca nu.i problema. sfatul meu este sa iti cumperi un sampon pentru parul gras si de asemenea daca folosesti balsam sau masca sa nu le aplici la radacina ci de la mijloc la varfuri dar sa le aplici pentru ca la fel de importanta este si hidratarea parului.succes.

13 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Si eu am aceeasi prb ca si tine. Mi se ingrasa parul foarte repede la 2 3 zile dupa spalare. Mi-am luat squanorm 50 de RON - special pentru par gras si mi se ingrasa parul mai repede decat de obicei. Mi-am luat alpecin pentru par gras si m-am spalat de 5 6 ori si nu vad vreo ameliorare.Altii pe alteforumuri ziceau ca lor le-a fc bine alpecin medicinal pentru par gras. Acum tine de fiecare.
Referitor la sampoane sunt multe de la Vichi, Foltene, Apivita, Ducray - au sampoane speciale pentru par gras, dar sunt cam scumpe 40 - 50 RON si nu ti-as recomanda sa le iei asa pe incercate ca e posibil sa arunci multi bani pe fereastra cum am fc eu. Ce iti recomand du-te la un dermatolog ca poate fi o prb si din interior. ( cu bilet de trimitere de la medicul de familie nu te costa nimic, nu platesti nici o taxa) Stiu ca mai zicea cineva pe un forum ca avea prb asta si s-a dus la dermatolog si i-a dat pe langa nu stiu ce sampon si ceva pastile sa inghita. Stiu ca altii pe alte forumuri ziceau sa te clatesti cu 2 litrii de apa in care sa pui sucul a 2 lamai si sa te clatesti pe cap dupa ce te speli. Eu am incercat si nu am avut rezultate.

| Vali87 a răspuns:

Nu e bine sa iti speli parul in fiecare zi pentru ca ti-l degradezi, ci maxim de 2 ori pe saptamana, intrebi orice dermatolog si iti va spune lucru asta, acele sampoane care se doresc a fi pentru spalare frecventa sau zilnica - alea sunt MARKETING SI NUMAI MARKETING

| deea_7942 a răspuns:

Buna! cauzele pot fi foarte multe. Mie de ex mi se ingrasa foarte tare cand stau cu mana prin el tot timpul. Exista o solutie numita Dermapin de la Combinatul Apicol Bucuresti care chiar ajuta. Il poti gasi pe magazinul lor online! Un par frumos iti doreschappy

| curiozitatea a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi samponulhappy
Si incearca sa nu pui mana in par prea des.adika asta il face si mai grasstraight face.big grin Samponul Divalent (Kerastase, L’Oreal Professionnel) special creat pentru radacini grase...e perfect happy
FUNDA?

| Iheartshoes a răspuns:

Iti voi raspunde din propria experienta:Sunt mai multe variate,tu va trebui sa o alegi pe cea care ti se potrivestebatting eyelashes
Parul tau fie e foarte sensibil[daca se intampla de mai demult],fie nu suporta samponul [in acest caz il poti schimba cu unul naturist sau special pentru parul gras], fie pieptanul tau, elasticele sunt murdare. Daca ti.ai prins parul cu elasticele cand era gras, grasimea se ia pe par si la piaptan la fel[Trebuie doar sa le speli ffffff bine ].
Sper ca te-am ajutat!
Te pupkiss

| Yzzza a răspuns:

Pai eu cred ca de aia ca asa ti parul...cred ca asta este motivul.Ai mostenit sau poate ca ti mai gras ca altadata in perioada in care trebuie sa iti vina sau in timpul acelei perioade.Si al meu in ultima vreme se ingrasa repede; poate e si din cauza vremii, timpului.ca vara nu mi se ingrasa.

| cristinuka_8768 a răspuns:

. incearca sa te speli cu un alt sampon s-ar putea sa te ajute...incearca sa gasesti samponul potrivit stilului tau de par
.sau s-ar putea pur si simplu asa sa fie scalpul tau, sa produca mai multe sub.
funda?

| Bibi_1645 a răspuns:

Se ingrasa pentru ca pui mana des in el, sau nu folosesti sampon adecvat sau folosesti la balsam la radacini. Sau pur si simplu asa e parul tau happy. Spala-te cu samponul doar la radacini, cu balsamul doar la varfuri si foloseste si zeama de lamaie dupa care te clatesti... e foarte fresh happy

| mykydutza001 a răspuns:

Chiar nu stiu sa-ti dau un raspuns clar...eu am ajuns sa ma spal zilnic pe cap, uneori chiar si de 2 ori pentru ca mi se unge foarte repede parul.Am incercat si cu masti de par dar tot la fel.

| Nems a răspuns:

Hi. Si mie mi se intampla la fel, uneori. Folosesc mai multe sampoane, gen, acum folosesc Head and Shoulders Citrus Fresh (care pentru mine este chiar foarte bun) si peste 5 zile folosesc un sampon cu bambus si alte ingrediente gen japoneze. Depinde de eficacitatea samponului.

Coafeza imi spusese sa ma spal cu sare si cu sampon, sau sa imi fac masti cu galbenu stiu de ou, lapte si miere si sa'l aplic pe par cu o ora inainte de baie.

De la o vecina stiu ca poti sa iti dai cu ulei de masline in tot parul, si sa stai cu el cat mai mult (de la 8 ore la 15 ), asta e buna si pentru parul extrem de moale, ca sa'l mai aspreasca.

Acuma depinde... incerca si tu mai multe masti pentru par, naturiste. Eu le'am folosit pentru ca mi se ingrasa parul foarte rau, acum este totul o.cawinking

| Nems a răspuns:

Galbenus* big grin

| andreutza_5188 a răspuns:

Deci, parul are niste proprietati aparte: cu cat il speli mai des cu atat se va unge mai tare si nu glumesc
Acum, avand in vedere ritrmul in care ti-ai obisnuit scalpul, va trebui sa iei procesul incet, adica o data la doua saptamani sa maresti intervalul in care te speli pe par cu o zi
Sau, daca ti se pare complicat, pur si simplu te speli cu un sampon pentru par gras si balsam la set cu samponul...
Sper ca te-am ajutattongue

| mulatca a răspuns:

Incearca sa nu folosesti balsam pentru par...happy