| ily_8577 a întrebat:

Sfatuiti-mi ceva pentru cresterea rapida a parului va rog :*

Răspuns Câştigător
| IndescribableChild a răspuns:

Pai...
Primul : Vitaminele A (faina de grau, malai, ardei gras, ceapa verde, morcov, spanac, rosii, caise, prune uscate, galbenus de ou, ficat, lapte si produse lactate), vitamina B (drojdie de bere, carne, peste, oua, lapte, stridii, fasole uscata, portocale, germeni de grau, paine si cereale, unt de arahide) vitamina C (majoritatea legumelor si fructelor – lamai, portocale, kiwi etc) si vitamina E (uleiurile vegetale de floarea soarelui, porumb, soia si masline, nuci, seminte de floarea soarelui, germeni de grau, cereale integrale, carne de peste, ulei de arahide si legume frunzoase verzi) sunt esentiale in ceea ce priveste cresterea parului.

Al doilea: Scapa de varfurile despicate si inestetice – acest lucru va face parul sa creasca mai repede si mai frumos. Asadar, gaseste-ti un stilist de incredere care sa stie ce inseamna tunderea varfurilor (nu jumatate de par) si viziteaza-l macar o data la doua luni.

Al 3-a: (acesta mi se pare cel mai util) O circulatie a sangelui buna in zona capului, face parul sa creasca mai repede. Poti face acest lucru zilnic, masand pielea capului asa cum faci cu oricare parte a corpului. Daca nu ai timp sa faci acest lucru, incearca sa-l faci macar atunci cand samponezi parul.
Bye bye, IndescribableChild.

5 răspunsuri:
| Christelle a răspuns:

Sa faci parul sa creasca mai repede este o munca titanica, ai nevoie de rabdare si mult efort. Tot ce poti face este sa maresti ritmul de crestere al parului.
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap. happy

| nonny50 a răspuns:

Daca te astepti la un miracol, probabil nu vei reusi. Sa faci parul sa creasca mai repede este o munca titanica, ai nevoie de rabdare si mult efort. Tot ce poti face este sa maresti ritmul de crestere al parului.

Pasul 1
Daca te chinui sa faci parul sa creasca mai repede dupa ce l-ai "omorat" (prin numeroase produse cosmetice, coafat excesiv, placa de par, foehn, etc) nu vei reusi. Mai mult de atat, un par deteriorat are un ritm de crestere mult mai lent.

Pasul 2
Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.

Pasul 3
Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!

Pasul 4
Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.

| Denysutza27 a răspuns:

Gaz cu ala iti creste mai repede
(Funda)

| zuza_3353 a răspuns:

Eu una am avut parul pana la umar in martie si mi-a luat din varfuri matusimea...si acum il am aproape de fundbig grin! e buna la mana

| Allkin a răspuns:

Sper ca te referi la parul din caplaughingjoking
In primul rand daca vrei ca parul sa creasca in mod natural repede si frumos trebuie sa ii dai o atentie sporita.
Pieptanarea lui este foarte importanta.Se face zilnic cu pieptanul nu peria.Un par incurcat nu poate respira, iar daca este incurcat evita sa tragi de el.
Vitaminele zilnice sunt esentiale pentru cresterea rapida a parului.Vei avea nevoie de fier si vitamina B.De exemplu, timp de doua luni, alege pentru dieta ta zilnica alimente bogate in vitamine si minerale. Spanacul, varza, legumele verzi in general, dar si citricele nu iti vor lipsi in nici o zi.
Evita cafeaua, alcoolul si tigarile o perioada. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte.
Inca un sfat de la sora meabig grinupa ce speli parul, maseaza scalpul cu ulei esential diluat in apa, iar efectele se vor vedea din prima luna.Bafta