| chels95 a întrebat:

Spuneti-mi si mie un tratament eficient impotriva acneei si cate de des sa il utilizez

Răspuns Câştigător
| Georgia_1376 a răspuns:

Buna!
O sa iti dau cateva sfaturi dar iti recomand Zineryt este foare bun impotriva acneei
Iata cateva sfaturi naturiste care cu siguranta te vor ajuta!
Se spala tenul, dimineata si seara cu sapun cu sulf(il gasesti la farmacie)
Comprese cu tinctura de galbenele. Se pun 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, se inmoaie compresele si se aplica pe zonele afectate.
Se sterge pielea cu un tampon de vata imbibat in infuzie de busuioc. Se pun 2-3 lingurite de planta maruntita la o cana de apa fierbinte. Se acopera, se lasa 5-10 minute, se strecoara si se foloseste infuzia calda.
Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de musetel. Infuzia se bea neindulcita.
Curatati pilea cu cun sapun cu pH neutru(adica apropiat de cel al pielii)

Succes!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala este Zineryt! Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Ti-l recomand cu cea mai mare incredere! Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutat sa alegi unul cat mai bun. Succes!

| loricel a răspuns:

Mai bine te duci la dermatolog deoarece pentru fiecare tip de ten se aplica tratamente diferite.Lasa`te pe mana profesionistilor pentru a vedea rezultate.

| 009 a răspuns:

Toti o sati zica sa incerci zineryt, mibazon, si multe altele...si eu le-am incercat si crede-ma ca atata timp cat le folosesti dau rezultate, cand incetezi tratamentul iti apar din nou cosuri...iti recomand sa mergi la un dermatolog(daca til recomanda cineva e mai bine pentru ca eu am fost la doi si nu m-au ajutat)acum folosesc akneil
http://www.naturaplant.ro/produse/867/Akneil_capsule
http://www.naturaplant.ro/produse/554/Akneil_crema
si am ramas doar cu vrea 2-3 cosuri si restul semne(si nu mai stiu cum sa scap de ele)mia mia folosit se gasesc si la plafar si e mai ieftin decat de pe net

| traficanta a răspuns:

Cumpara-ti zineryt.Merita.

| Slavian a răspuns:

Incearca sa iei de la plafar o lotiune impotriva acneei, sau, viziteaza un dermatolog.

| Tom a răspuns:

Mergi la o farmacie veterinara si cumpara-ti Mibazon. I ceva pentru vaci dar da cel mai bun randament inpotriva acneei si te dai in fiecare seara si lasi pana dimineata.Si intr-o luna iti va trece sigur daca te ungi cu el in fiecare seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gel anti acneic regenerant de la Beautycycle, se aplica dimineata si seara dupa o prealabila demachiere si tonifiere a tenului, intra pe www.beautycycle.ro, pot ajuta daca te intereseaza. costa 40 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca cu Zineryt, dar inainte de asta, consulta un dermatolog pentru a te asigura ca nu e nici-o problema daca-l folosesti:unele persoane sunt alergice la eritromicina(o substanta care se regaseste in acesta)sau au pielea foarte sensibila si in astfel de cazuri poate face mai mult rau decat bine. Daca e totul ok, foloseste-l o data pe zi daca nu ai mari probleme cu cosurile(seara, inainte de culcare si-l lasi sa actioneze pana dimineata)sau de 2 ori daca e mai grav(seara si dimineata, iar dimineata il lasi sa actioneze cat mai mult posibil). De ceea ce trebuie sa tii cont, este sa te speli de fiecare data pe fata inainte de utilizare, sa incerci sa nu mai storci cosurile si sa eviti pe cat posibil sa pui mana pe fata.In rest, ai grija sa ai mereu fata curata(dar sa nu te speli pe fata de mai mult de 2-3 ori pe zi).