| charlottew a întrebat:

Stie cineva un magazin de cosmetice bio organice in Bucuresti? Am vazut mai multe pe net dar vreau unul din Bucuresti ca sa merg direct in el.Eu mai merg si la plafare pentru cosmetice dar acolo nu sunt intotdeauna naturale dar gasesti lucruri f bune daca stii sa cauti.Si un plafar mai mare, stiti? Caut demult niste farduri de pleoape bio organice, am gasit dar doar pe albastru si verde, iar eu caut pe maro-bej sad *funda*

Răspuns Câştigător
| scumpika201093 a răspuns:

Bulevardul iuliu maliu nr 7, Cotroceni Business Center
Bucharest 061072
00723272759 acesta l-am gasit

3 răspunsuri:
| IoanaAlbu a răspuns:

Magazin de cosmetice bio organice gasesti in Bucuresti in Complexul Timpuri Noi(piata Timpuri Noi- intrarea cu bancomatul). Magazinul se cheama Bio Bella si are si produse de machiaj certificate. Au si farduri bej, maron, rose...etc. Mergi si vezi ca sunt produse bune.

| IoanaAlbu a răspuns:

S-a deschis si magazinul de produse bio/organice Bio Bella 2. Magazinul este in Tineretului langa Banca Tiriac, mai exact langa Banca Tiriac si Pet Shop, sus la scari(aproape de Piata Norilor pentru cine nu e din cartier). Au si in acest magazin, pe langa toate celelalte chestii dragute si farduri si rujuri bio. Si mai nou am vazut ca au adus si cosmeticele de la Bunica Agapia si Natura Siberica- cele certificate bineinteles. Eu stau in zona si sunt tare incantata de acest gen de magazine. Sper sa le si mearga in vremurile astea de criza...

| soctav a răspuns:

Spre deosebire de hrana, cosmeticele bio, nu sunt o idee asa buna.
Substantele colorate in general sunt oxizi de metale, la fel si substantele care ofera factor de protectie uv. Multi dintre acesti oxizi pot fi toxici in contact cu pielea si trebuie sa treaca prin procese tehnologice complexe care presupun acoperirea cu diverse materiale plastice ca sa le faca inerte. Produsele naturale luate din natura pot fi ori toxice ori ineficiente. Ca si in industria medicamentelor, e important sa fie corect dozate iar acei conservanti sunt acolo pentru protectia ta. Pielea este un organ foarte rezistent si cu greu ceva poate sa treaca de stratul ei bazal. Produsele cosmetice nici nu au voie sa patrunda in corp. cele care o fac sunt incadrate in alta categorie si se comercializeaza ca si medicamente. conservantii au mici sanse sa ajunga in corpul tau, in schimb o bacterie sau o ciuperca care iti contamineaza produsul in lipsa conservantilor, se inmulteste in el si apoi are mari sanse sa te imbolnaveasca. Iti recomand sa optezi pentru marcile consacrate de cosmetice, rezultatele pe termen lung vor fi mult mai bune. Daca esti totusi dornica sa inveti mai multe, exista pe net un catalog care se numeste INCI. Acolo gasesti fiecare ingredient cosmetic explicat si poti invata sa recunosti calitatea produselor cosmetice doar citind eticheta.