| hypothesis a întrebat:

Sunt baiat si as vrea sa-mi vopsesc/decolorez varfurile bretonului.(sau o parte din ele)
Care este diferenta intre vopsire si decolorare?
Mentionez ca vreau o anumita nuanta de galben.
Din cate am inteles, vopseaua ar dura mai putin, iar decolorarea ceva mai mult. Nu sunt sigur si vreau sa fiu lamurit.

Răspuns Câştigător
| smartlollipop a răspuns:

Decolorarea este atunci cand parul este tratat astfel incat nuanta parului scade cu un anumit numar de tonuri. De la brunet se poate ajunge la saten, iar de la saten la blond. Vopseaua pur si simplu vopseste, insa nu poti vopsi un par de o culoare foarte inchisa, negru sau saten inchis spre exemplu, intr-o culoare cum ar fi albastru. Va iesi aceeasi culoare cu o anumita "stralucire" albastruie.
Trecerea de la saten la blond se poate face si cu vopsea, dar trebuie sa fie puternica. Depinde si de grosimea firului de par.
Decolorarea tine pana il tunzi, vopseaua se poate duce. Adica decolorarea e definitiva, pentru ca parul nu este doar vopsit, ci este el in sine, culoarea sa naturala afectata. Odata ce il tunzi, dispare, pentru ca, desigur, parul creste si nu va creste tot decolorat.
Pentru o anume nuanta de galben, depinde de cat de inchisa este culoarea parului si care este nuanta ta. Ca sa nu distrugi firul de par, daca nuanta de galben este una foarte deschisa, vei avea nevoie de decolorari multiple.

| hypothesis explică (pentru smartlollipop):

Sunt un saten deschis dupa cum poti vedea in imagine ( http://imgur.com/T8Ahdb1 ). As vrea totusi sa incerc o nuanta de galben pentru breton. Ce-mi propui?
Eu as vrea gen asa: https://www.google.com/......ps?/search

| smartlollipop a răspuns (pentru hypothesis):

Interesanta alegere, mie imi place. Ai parul destul de deschis, daca tu consideri ca ai firul de par puternic, cred ca poti ajunge direct la nuanta aia. Deci daca nu o sa fii multumit, poti sa vospsesti cu nuanta de galben. Eu iti propun un galben-auriu, nu un galben ca polenul- e o nuanta destul de evitata. Daca o sa faci asta la salon, probabil iti vor arata niste nuante si iti vor putea spune cum e mai bine pentru par sa il faci.
Bafta! happy

| hypothesis explică (pentru smartlollipop):

Multumesc. Voi vedea eu.
PS:tot la un galben-aiuriu ma gandeam

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ioi nu, nu se mai poarta stilul ala! Doar cocalarii si gispy people se fac asa, e dizgratios!