| gemeni6226 a întrebat:

Va rog cine e cunoscator sa-mi recomande toata gama de ustensile necesare unui machiaj frumos si discret,de a merge la teatru sau la o nunta,apreciez sa fie de calitate si nu prea costisitor, eventual si un video cum se aplica si in ce ordine am peste 45 de ani.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Anonimahsh a răspuns:

-un fond de ten cu acoperire medie sau mică
-un concealer(opțional)
-un blush
-bronzer
-primer
Și un buretel, pensulă, un produs de buze și cam atât, eu recomand să intri pe site-ul "dm" sau direct din magazin

4 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut!
Calitate si nu prea scump=Catrice.Majoritatea produselor sunt bune.Sau Essence,Wet'n'wild(Wnw),Makeup Revolution.
Daca le folosesti zi de zi merita sa investesti in L'oreal,Maybelline,Milani. Daca le folosesti din cand in cand,cele de mmai sus.
Produse(in paranteze sunt recomandarile mele):
-baza de machiaj luminoasa sau de de micsorarea porilor(maybelline/Wnw)
-fond de ten luminos, sau tint. Absolut nu cu acoperire mare pentru ca vor mari ridurile(Wnw/L'oreal)
-anticearcan acoperire medie(Bourjois Healthy Mix)
-pudra(una translucida, oarecare)
-farduri(Makeup Revolution/Wnw/Catrice)
-creion de ochi(Avon, Essence)
-tus de ochi(Catrice)
-mascara(Pupa Vamp/Catrice/oricare)+cleste de gene
-blush(Catrice/Makeup Revolution)
-iluminator(Catrice/MR)
-ruj(oricare)
Ca pensule, in general, sunt seturi. Unul de baza e la Sinsay.In rest, degetele sunt cele mai bune pensule.
Tutoriale sunt pe Youtube gramezi.Recomand sa urmaresti Andreea Ali, Hindash, Wayne Goss, Tati Westbrook.Si pe Facebook sunt si mai multi.
Acum incepi sa te machiezi? Tarziu.
Ia-o incet.Mascara,ruj,blush in viata de zi cu zi.

| gemeni6226 explică (pentru dragodana):

Multumesc nu folosesc nimic zilnic ar fi doar pentru evenimente.

| gemeni6226 explică (pentru dragodana):

Bata-te soarele sa te bata! de ce sa fie tirziu? m-am maritat nemachiata folosind doar un rosu de buze! acum am nevoie de machiaj cand nu mai sunt tinara sa reduc din anii cei am! cel mai bun machiaj e tineretea! sau tu crezi ca te vei marita sau te-ai maritat numai pentru ca ai fost sau esti machiata? nu ma invirt in cercuri inalte ai celor 10.000 de colo sus sa fie obligatorie asa ceva! de nu faceai acea remarca :tirziu aveam o parere buna despre tine!

| gemeni6226 explică (pentru dragodana):

A,si pe linga rosul de buze m-am fardat si la ochi asta in tinerete! acum ma ustura ochii de la asa ceva.Sotul m-a iubit enorm si fara farduri.Nu am avut nevoie!