| Loveyou10 a întrebat:

Voi cum ati slabit?Trebuie sa slabesc 5 kg.Dati-mi exercitii fizice,diete,sfaturi,incurajari.multumesc.funda si voturi.

3 răspunsuri:
| HeloKity a răspuns:

Buna.Eu merg la sala si ma abtin de la mancare. Dar am slabit si acasa singura. Uite cateva sfaturi:
☼ nu manca dulciuri,prajeli foarte grase,sucuri cu acid, paine foarte multa.
☼ nu manca imediat dupa ce ai facut sport, asteapta 1 ora cel putin
☼ bea dimineata pe burta goala cate un pahar de apa sau apa cu lamaie
☼ bea dimineata pe burta goala cate 1-2 lingurite de otet de mere si miere pentru ca taie pofta de mancare
☼ bea ceai verde-->care elimina tot ce mananci, aceasta e bine sa bei cand esti in vacanta big grin
☼ nu manca foarte tarziu, iar daca mananci asteapta macar 2 ore iar apoi poti sa te culci
☼ fa exerciti pentru abdomen seara:o sa iti explic cateva oe care le-am facut la aerobic la sala
☼ stai pe spate, mâinile sub fund si picioarele drepte si lipite. Incearca sa le ridici pana sus si sa le lasi usor in jos.Repeta cate 2-3 serii a cate 10 exerciti adica 20-30
☼tot pe spate,cu mainile sub fund,indoaie genunchi, dui la pipt si lasa-i usor inapoi, cate 2-3 serii
☼aceeasi pozitie,cu mainile sub fund, du genunchi la piept,ridica in sus picioarele(ca si cum ai face lumanare)si lasa in jos ca la primul exercitiu.
☼pe spate,mainile sub fund, ridica picioarele putin, le departezi si le apropi(cum face o foarfeca cand tai ceva.
Toate aceste exerciti lucreaza la abdomen si picioare. Daca ai nelamuriri si vrei mai multe exerciti da-mi mesaj si ti le explic mai bine.

| HeloKity a răspuns (pentru HeloKity):

Toate aceste sfaturi sunt ale mele si sunt aplicate zi de zi si functioneaza. Cu ambitie o sa reusesti.

| Maria428 a răspuns:

Pai uite :

1.Indeparteaza carnea
2.Nu mai manca dupa ora 6 ( 18.00 )
3.Mannaca multe fructe si legume in stare naturala
4.Nu manca preparate ce contin grasimi
5.Fa 25-30 genoflexiuni si abdomene in fiecare zi

Te mai poate ajuta aceasta dieta :
Inainte de a opta pentru o anumita cura de slabire rapida si eficienta sau o dieta pe masura, trebuie sa stii cat mai multe despre retetele de slabit rapide si eficiente. Cura de slabire necesita un plan care trebuie respectat. Prin urmare, o metoda de slabit eficienta si rapida nu presupune doar reducerea caloriilor, ci si cresterea efortului fizic. De obicei, painea, pastele fainoase, orezul, cartofii se consuma in cantitati mult mai mici. De asemenea, se recomanda renuntarea la produsele zaharoase. Deoarece cantitatea de 150-200 grame de hidrati de carbon este necesara pentru arderea celorlalte alimente din organism, tu vei prelua hidratii de carbon din legume si fructe.
Medicii recomanda, in cazul unui regim de slabit rapid, consultarea valorilor calorice si continutul de glucide, lipide, respectiv proteine, al alimentelor. Cu cat regimul este mai hipocaloric, cu atat se slabeste mai mult.
In regimul de slabire rapida si eficienta are importanta si frecventa servirii meselor. Se recomanda astfel cinci- sase mese pe zi, fara consum de alcool, exces de sare sau sosuri.

Poti folosi dieta asta :

MIC DEJUN:

O ceasca de ceai sau de cafea fara zahar.
2 felii de paine toast.
Un iaurt dietetic (din soia) si 50 g branza dietetica.

PRANZ:

O portie mica de orez (usor condimentat).
O portie de legume fierte sau crude, peste care se toarna suc de tomate si apoi se adauga verdeata sau branza dietetica.

CINA:

O portie de ciorba de legume (fara cartofi).
Un iaurt din soia sau un pachetel de branza dietetica.
Un fruct prospat (fara banane).

Pe tot parcursul regimului, beti 2 – 3 litri de apa zilnic, pentru a elimina toxinele si a va diminua pofta de mancare.
Incercati sa aveti o activitate fizica sustinuta in toate aceste zile.

Eu stiu toate astea de la verisoara mea. Si ea a avut aceeasi problema si cu ajutorul acestui regim este acum mult mai slaba!

Sper ca te-am ajutat!