| AsteaptaMaDincoloDeMoarte a întrebat:

Vreau sa scap permanent de barba, parul de pe picioare si maini.
Cum pot face asta?
Am inteles ca pot cu lasere dar nu stiu cat ar costa.
Ma poate ajuta cineva cu mai multe metode si preturile acestora?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

"Daca esti baiat nu are sens sa te complici... (bla bla bla)... iar pe maini si picioare nu e nevoie"

Si daca esti fata e nevoie? De cand sexul cuiva are legatura cu "e nevoie/nu e nevoie" sa faca anumite lucruri?
Daca e baiat si nu doreste sa aiba blana pe maini sau pe picioare, nu vad care ar fi problema cu indepartarea ei.
Doar pentru ca societatea zice ca e ok daca un baiat e gorila, dar nu e ok in cazul unei fete, care trebuie sa aiba pielea fina ca si catifeaua, e o mare prostie. Si mai ales atunci cand baietii sunt criticati pentru ca doresc sa fie mai igienici si sa se simta bine in pielea lor si sa nu le fie rusine ca nu vor sa fie gorile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Costa foarte mult si nu se poate elimina permanent, fiindca parul creste hormonal si reapare dupa 1 an de zile, crescand normal, cum era inainte.
De altfel nu exista metode de indepartarea parului, decat tunsul regulat si epilarea cu creme, sau ceara de albine.
Corpul nostru are hormoni care produce cresterea firelor de par, regenerarea lor si asa se explica de ce nu putema scapa de acest proces foarte nromal.

| Dismally a răspuns:

Daca esti baiat nu are sens sa te complici, la barba poti da cu lama iar pe maini si picioare nu e nevoie, doar daca este exagerat de mare. Nu vei scapa permanent nici cu laser, va creste mai greu, mai putin, mai subtire dar va creste totusi, nu exista solutie permanenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

100% aprob si sustin

Societatea pune presiune doar pe sexul feminin sa se epileze. Cand vine vorba de barbati li se zice ca nu are rost.

Trebuie ca societatea sa lase oamenii sa faca ce vor cu corpurile lor, fara sa mai impuna standarde nejustificate.
happy
Cine vrea sa se epileze bine
Cine nu la fel de bine
Nu are importanta sexul persoanei

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dismally):

"Daca esti baiat nu are sens sa te complici... (bla bla bla)... iar pe maini si picioare nu e nevoie"

Si daca esti fata e nevoie? De cand sexul cuiva are legatura cu "e nevoie/nu e nevoie" sa faca anumite lucruri?
Daca e baiat si nu doreste sa aiba blana pe maini sau pe picioare, nu vad care ar fi problema cu indepartarea ei.
Doar pentru ca societatea zice ca e ok daca un baiat e gorila, dar nu e ok in cazul unei fete, care trebuie sa aiba pielea fina ca si catifeaua, e o mare prostie. Si mai ales atunci cand baietii sunt criticati pentru ca doresc sa fie mai igienici si sa se simta bine in pielea lor si sa nu le fie rusine ca nu vor sa fie gorile.

| FreddieM a răspuns:

Nu pot sa te ajute cu informatii le cerute dar am o curiozitate.
Sa scapi de par in zona intima, sau subsuori e uneori necesar.
Dar n-am auzit sa-ti epilezi ca barbat intreg corpul. E o noua moda?
Nu esti ingrijorat ca mai tarziu vei regreta, cosiderand ca fetele nu prea prefera barbateii feminizati?
Dar daca tu asa te simti bine in propria piele, asta e cel mai important, nu trebuie sa dai explicatii nimanui.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul "tratament" care este permenant este cel cu electroliza dar doar pe suprafețe mici cum ar fi mustața, barba, nu întreg corpul, ar trebui sa fi înstărit financiar sa faci pe tot corpul și nu știu dacă ar fi posibil acest lucru, dar ar dura și mult timp, foarte mult timp fiindcă ar fi nevoie de multe ședințe, foarte multe! Metoda cu laserul nu este definitiva! Este un mit crezut de analfabeți funcțional și creduli fără nici o educație!

Doar în cazul în care suferi de afecțiunea numita hipertricoza (pilozitate excesiva la bărbați) doar în acest caz medicul îți prescrie tratament pentru aceasta anomalie încât sa nu mai ai deloc par pe corp dar presupune unele riscuri.
Decât sa încerci cu laserul care e foarte costisitor mai bine te duci la saloane sa îți facă epilare cu ceara, sau cu pasta de zahar, parul îți va creste mai rar și firele cu timpul se vor subția.

Și eu ma confrunt cu aceasta chestie și e cam enervant putin trebuie sa recunosc.
Dacă nu ai probleme cu transpirația excesiva atunci nu ar trebui sa îți faci prea multe griji în privința asta; multor fete /femei le plac bărbații parosi.

La tine nu e problema de pilozitate excesiva, ci doar o problema psihologica dezvoltata din cauza acestui aspect.

| Loser5 a răspuns:

Se poate cu lasere dar este un pic dureros și depinde de locul ales.
Poți lua aparatele Phillips care costa in jur de 4 milioane (cauți pe net) și părul dispare timp de 6 luni.