| ela70 a întrebat:

Astept niste sfaturi de la voi...fiica mea termina cls a XII-a, ce credeti ca ar fi mai de viitor sa urmeze dreptul sau facultatea de automatica si calculatoare? am uitat sa spun ca termina profilul matematica-informatica intensiv info si da atestat la info... ii plac ambele dar e indecisa, va rog nu treceti peste intrebarea mea.

Răspuns Câştigător
| FearNoEvil a răspuns:

Las-o pe ea sa aleaga. Daca face alegerea gresita cel putin nu va poate reprosa nimic in acest sens. In principiu as recomanda automatica, daca o pasioneaza si vrea sa profeseze in domeniu.

16 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sfatul unei mame, este sa o lasi sa faca ceea ce vrea ea, nu o forta sa faca altceva, chiar daca are doua optiuni, las-o sa fie ea cea care hotaraste, nu merita sa strici ceea ce poate ea a visat, este bine sa nu te bagi in hotararile ei.Bafta si mult succes fiicei tale.

| Parintele a răspuns:

Ce-ii lace mai mult, insa cred ca mai de viitor este informatica decat dreptul unde sunt mii de avocati care-o ard aiurea. Dac o va duce capul, si sper ca o duce, poate face bani buni din informatica.mai ales daca-i si placewinking

tundenana
| tundenana a răspuns:

Ambele meserii sunt bune... dreptul este mai greu te terminat iar informatica este ma usor... cu ambele meserii poti castiga bine... insa e dreptul ei sa decida... daca as fi in locul tau eu i-as spune toate calitatile fiecarui job, fiecarei facultati... si as lasa sa decida ea... iar daca face greseala de a alege ce nu i se potriveste isi va da seama... eu am avut colegi la facultate (am terminat stomatologie) care au venit de la drept... au fost admisi la drept au urmat 1 an de drept, au terminat anul si si-au dat seama ca nu le place... urmatoarea vara au dat la stoma ...nu e nici o problema practic au pierdut un an... dar macar au fost mai siguri pe ei ce vor... acum sunt medici stomatologi... asa ca nu dispera... o sa fie bine... important e sa nu iei tu decizia in locul ei... trebuie sa faca ce vrea, ea o sa lucreze aproape o viata in acel domeniu si nu tu... tu ca mama trebuie sa o susti in orice ar decide... multa sanatate si multa bafta fiicei tale orice ar decide...

auran
| auran a răspuns:

Le poate urma pe amandoua cred, dar, eu cred ca ar trebui lasata sa-si alega singura ceea ce i-ar placea cel mai mult si ce este mai de viitor
O zi frumoasa!

| petronela_4784 a răspuns:

Eu nu o sfatuiesc sa faca dreptul! nu consider ca e de viitor si in plus sunt multi care au terminat si care tremina aceasta facultate daca ne raportam la nr de studenti pe tara! Oricum e greu pentru ca acum toata lumea face facultate si toti o sa aiba o diploma la sfarsit! Ea singura trebuie sa ia decizia aceasta pentru ca ea o va face!

| kitiku a răspuns:

Automatica

| dicarmencitta1957 a răspuns:

La cati avocatii sunt in romania, eu una nu mi-as trimite fata la avocatura, mai degraba la a doua facultate, este mai de viitor.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Categoric ea trebuie sa aleaga. Un sfat zic pe care i-l poti da este sa vada cam ce se cere pe piata muncii. Se pare ca sunt foarte multi care fac dreptul. Oricum daca va invata isi va gasi cu siguranta un loc de munca.

| NimeniCuActe a răspuns:

Din proprie experienta pot sa raspund la aceasta intrebare; odata ce ai terminat un profil de liceu pe viitor ar trebui sa urmeze si in facultate unul legat de acesta, deci ar trebui sa urmeze facultatea de automatica si calculatoare.

| ela70 explică:

Eu oricum nu o voi influenta; normal este hotararea ei, dar vroiam sa vad ce parere aveti despre domeniile astea...multumesc celor care mi-au raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa doamna fata sa-si urmeze calea.Tre.sa aiba o disciplina pe placul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca informatica este un domeniu care nu va avea sfarsit decat odata cu lumea.eu am fost indrumat spre informatica, cibernetica in 1978 ca fiind domenii de viitor.de catre un profesor mai vizionar.cata dreptate a avut.acum sunt otelar.nu l-am ascultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat profil mate-info, dar am dat la facultate la Marketing, vroiam la inceput la Drept, dar mi-am dat seama ca dupa 4 ani de drept, trebuie sa fac stagiatura sub indrumarea unui avocat (am auzit ca e foarte nasol) si dupa aceea nu esti sigur daca vei gasi un loc de munca bun si am renuntat.
Daca fiica dvs. se pricepe la calculatoare si este pasionata de informatica eu zic ca la Automatica, dar eu de ex nu am fost pasionata de informatica si de aceea am ales alta cale.
Acum fac masterul in Comunicare si Relatii Publice, si daca voi mai avea timp si putere de invatat (chef happy ) poate voi urma si Dreptul (dorinta mea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vine cam tarziu rasp... daca e pasionata de programare in liceu nu inseamna ca o sa fie pasionata si in facultate...in facultate se schimba...inveti o mie de limbaje, o mie de tehnologii, de teorie aiurea nici nu mai vb...
Si eu eram extrem de pasionat de algoritmi in liceu, dar repet faculatea de Calculatoare e cu totul altceva.
Daca tot merge la Calculatoare sa se angajeze din anul 2 si sa o lase mai usor cu scoala...nu o ajuta la nimic 80% din materii...
Despre drept nu stiu ce sa zic... dar totusi zic laughing...am stat in chirie cu un student la drept... avea o inteligenta medie...invata numai in sesiuni si nu avea nici o treaba...note mari; facultatea de drept(cea de la Babes, Cluj) e usoara de asta sunt sigur, dar ce va face mai incolo cu ea "depinde de vreme si de imprejurari".

| ema_7550 a răspuns:

Indiferent ce ar face tb sa o atraga...ambele sunt de viitor daca iti plac si le faci cu profesionalism

| consy a răspuns:

Pe fiica dumneavoastra a-ti intrebat-o ce iar place sa faca?