| bitzaa a întrebat:

Dupa ce termin liceul as dori sa ma inrolez in armata. Un profesor mi-a zis ca trebuie sa iau bacul. Este adevarat? nu pot sa ma inrolez in armata daca nu trec de bac?

5 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Ar fi bine sa-l dai, dar nu-i obligatoriu daca vrei sa fii soldat!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Are dreptate. Fara bac nu te inscrie.Mai sunt si niste teste fizice.Nimic deosebit, numai sa nu ai afectiuni cronice sau,, defecte,, fizice.In timpul examenului medical dai si un test grila in fata unui psiholog.

| mixxjim a răspuns:

Ca angajat in armata, soldat simplu nu-ti trebuie bacul, trebuie sa fii absolvent de invatamant general obligatoriu, care este de 10 clase. Iti trebuie liceul si bacul daca vrei sa faci scoala de ofiteri/maistri sau academie militara (adica facultate). Gasesti aici informatii, la conditii specifice mai ales http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

| RazvanRo22 a răspuns:

Da, intr-adevar trebuie sa iei bac-ul pentru a face scoala militara.

| BoysKiller a răspuns:

Da trebuie sa ai bac sa intri ca altfel oricine termina liceu vine aiurea fara bac si trage ca Nebunu unde vrea