| OglindaOarba a întrebat:

Am terminat clasa a12a anul acesta la profil uman: stiinte sociale si am aplicat la doua facultati: psihologia si comunicare si relatii publice (CPR). Am fost acceptata la ambele dar acum sunt extrem de confuza. Nu stiu la ce facultate sa raman din moment ce imi plac amandoua.
Care dintre aceste doua facultati imi vor fi mai de folos pe viitor? Am nevoie de niste pareri urgent deoarece pana sambta trebuie sa dau prima transa.

P.S: va rog nu-mi spuneti de inginerie sau IT ca ar fi fost de viitor pentru ca sunt constienta de lucrul acesta dar profilul din liceu nu mi-a permis sa aleg una dintre acestea.

Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| zuzuIzz a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci pe relatii publice, dar tu fa cum crezi, nu lasa pe altii sa te influenteze.

| OglindaOarba explică (pentru zuzuIzz):

Multumesc, apreciez!

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In calitate de specialist in comunicare normal ca te voi sfatui sa alegi PR-ul. Am sa-ti dau si niste motive: 1. E ceea ce se cheama job pe val si meserie de viitor. De ce? Pentru ca practic orice entitate fizica sau juridica are neaparata nevoie de noi daca doreste sa creasca; 2. Pentru ca e un domeniu in continua expansiune, unde poti invata zilnic lucruri noi (si cam trebuie sa o faci, nu te vei plictisi niciodata); 3. Pentru ca te vei alege cu cel mai creativ job; 4. Cel mai important: Pentru ca PR-ul isneamna demiurgie, creezi zilnic ceva din nimic. te avertizez insa sa inveti mult si in paralel cu facultatea si sa cauti sa te dezvolti practic prin internshipuri si axctivitati de PR inca din perioada facultatii daca vrei ca peste 3 ani sa iti poti asigura un job la care visezi happy.

| OglindaOarba explică (pentru TheAce):

AIti multumesc din suflet pentru raspunsul tau!
Am sa iti ascult sfaturile! Mult succes si tie in viitor! happy