| yoyo_2588 a întrebat:

as vrea sa aflu mai multe detalii despre specializarea biochimie in cadrul facultatii de biologie, este greu, chimia se ia de la zero si poate fi inteleasa de oricine, materiile sunt grele, se poate descurca cineva daca nu se pricepe asa de bine la chimie(daca te pui pe invatat in facultate)si in ce consta examenul de admitere? si poti pleca din tara dupa terminarea facultatii si a masterului? multumesc

1 răspuns:
| bukowski a răspuns:

Chimie nu se ia de la 0, iar ritmul in care se preda nu prea iti permite sa recuperezi daca nu ai o baza minima. Legat de faptul daca poate fi inteleasa de oricine, daca ai inteles chimia din liceu si ai avut rezultate bune la materia respectiva atunci te vei descurca si aici. Facultatea nu e deloc usoara si nu e pentru oricine. Cu plecatul din tara nimeni nu iti poate raspunde ce va fi peste 5 ani (durata facultate+master).