| Szabii a întrebat:

Imi puteti spune va rog cateva cursuri, meserii care asigura loc de munca, merg bine in strainatate?

5 răspunsuri:
| Pardelian a răspuns:

Doctor dar daca vrei sa ramai in Romania cu un salar f bun mecanic auto

| raulinho0805 a răspuns:

In primul rand limba tarii respective are un avantaj major orice meserie ai termina dar fara prea mari invstitii sunt cautati bucatarii cu experienta binenteles constructorii, barmanii, ospatarii oricum meseriile astea la munca de jos iar cu studii superioare medicii sunt cei mai cautati inginerii.

| Szabii explică (pentru raulinho0805):

Cu limba engleza stau foarte bine. Si cu studii supierioare? Inafara de medici si ingineri? Sunt la profil uman.
M'am gandit la relatii internationale / studii europene. Despre astea ce stii? Sau daca stii alt drum de la profil uman, care merge bine, se cauta, si nu mori de foame?

| raulinho0805 a răspuns (pentru Szabii):

Soramea de exemplu a intrat la relatii iternationale la Timisoara a facut un semestru si nu i a placut s a inscris in anul urmator la inginerie mecanica acum termina anul asta nu prea sunt incantat de profilul asta nu ca nu ar fi bun dar sunt prea multi termina prea multi si nu am auzit penmeni sa continuie in domeniul asta concret pe specializare. Daca zici ca stapanesti engleza e un atu important cel mai mare zic eu. Am un prieten care a stiut engleza bine si a plecat in Anglia a facut ce a facut si acuma e bine eu zic ca te poti descurca acolo in functie de ce e sau de ce prinzi pe moment nu prea se potriveste planul facut in tara cu ce e acolo, La inceput e greu dar poti sa o iei chiar de jos pana vezi ceva mai de doamne ajuta.Nu stiu meseri de la profil uman care sa fie compatibile cu ce se cere acolo aia sunt mult mai specializati ca la noi amo prietena care a facut scoala de asistenta medicala in Germania si nu poate profesain Romania ceea ce e strigator la cer pentru ca astia nu cred ca e recunoscuta facultatea sau ma rog scoala de meserii. Parerea mea ca e o tepuiala mare si cu unele facultati din Romania adica bagi bani in ceva si nu ti se garanteaza un loc de munca normal ar fi statul sau chiar facultatea respectiva in care ai investit bani sa iti caute de munca nu sa ti bati capul cu unde o sa lucrez. Cel mai sigur e daca vrei sa pleci pe dincolo cauta ti niste prieteni din tiimp de incredere care sa te ajute care sti ce fac ei sa pleci la sigur pe internet sunt multi tapari si nu e de riscat.Eu unul ma gandesc ca ai ales deja un profil si ca nu esti sigur ce vei face cand vei termina e "soarta" a mai multor studenti.