| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Imi puteti spune ce meserii pot deveni daca merg la un profil de filologie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu liceul pe profil de filologie nu poti practica vreo meserie sau profesie pentru care se cere o anumita calificare, poti fi angajata doar in munca necalificata sau in functii pentru care se cere doar liceul (vanzator, functionar, etc).
In schimb poti face orice facultate vrei, daca ai bacalaureatul si reusesti la admitere.

| OnuOnulică a răspuns:

Poți deveni profesor.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce meserii pot deveni... Măi, măi! : ))
Ajungi, direct... profesor de limba română! Știi tu, pasărea mălai visează.hee hee

Fără studii universitare, nu poți fi decât vânzător (deși, în ziua de azi, chiar și aceștia au studii universitarehee hee ), ori muncitor necalificat, undeva. Doar dacă faci profesionala, ori un liceu tehnologic, ai șansa de a avea o meserie...
Dacă nu ai de gând să urmezi o facultate, te înscrii la șomaj și urmezi un curs de calificare, la alegere. Există o listă de opțiuni...