| maybetoday a întrebat:

Buna ma adresez la toate categoriile, nu prea imi place istorie si nici macar nu pricep aproape ca nimic, daca poate este vreo persoana sa ma jute cu citeva fraze istorice folosind la fiecare cite o notiune!
va rog din tot sufletel si din toata inima, am miine teza si sunt pierduta va rog frumos!

notiuni:
1.revolutie industriala
2.protectorat
3.monopol
4.manufactura
5.suzeranitate

teme pentru istorie se incadreaza in sec. XVI-XVIII
Revolutia ENGLEZA
Revolutia FRANCEZA
Franta DE LA Consulat LA Marele Imperiu
Dezvoltarea si caderea imperiului napoleonean
Miscari revolutionare in Europa(1815-1848)
Organizarea politica a principatelor(TARA ROMANEASCA SEC XVII-XVIII)
Principatele Romane(1822-1848)
Revolutia de la 1848-1849 IN EUROPA
Revolutia Romana 1848-1849
BASARABIA DE LA AUTONOMIE LA GUBERNIA RUSEASCA

VA ROG DIN ADINCUL SUFLETULUI!
VA MULTUMESC DIN INIMA VA ROG SA MA AJUTATI!

Răspuns Câştigător
| myckey a răspuns:

Transilvania, sub SUZERANITATEA otomana a devenit un principat autonom.

5 răspunsuri:
| myckey a răspuns:

Saar (franceză Sarre) a fost un PROTECTORAT francez (între anii 1947 şi 1956) ce corespunde actualului land german Saarland.

| myckey a răspuns:

In secolele XVII-XVIII schimbul in bani a devenit dominant, insa posibilitatile au fost limitate de MONOPOLUL otoman asupra comertului tarilor romanesti.

| myckey a răspuns:

In 1710 ia fiinta MANUFACTURA de la Meissen, care la inceput a imitat formele si ornamentatiile portelanului chinezesc.

| myckey a răspuns:

Sper sa te ajute cu ceva, datele din enunturi sunt reale, nu are cum sa zica aia la teza ca nu sunt ok. Poate iti mai dau si alti amici de aici ideihappy
Bafta multa

| Andutsaa a răspuns:

REVOLUTIA INDUSTRIALA în Europa şi SUA Revolutia industriala s-a declansat la sfarsitul secolului al XVIII-lea

PROTECTORAT-Formă de dependenţă politică a unui stat faţă de altul

MONOPOLUL reprezintă capacitatea unei entităţi de a hotărî unic, în mod majoritar asupra altei entităţi, posibil contrar tendinţelor entropice normale.

MANUFACTURA este un produs lucrat manual. Manufacturile sunt ateliere în care se lucrează manual; producţia fiind destinată în trecut mai ales schimbului.

Dreptul suzeranului asupra seniorilor vasali. ♦ Dreptul unui stat asupra altui stat care are guvern propriu, dar nu are autonomie completă

REVOLUTIA ENGLEZA, eveniment major al epocii moderne dar şi al istoriei Angliei, desfăşurată în perioada 1640-1688.

REVOLUTIA FRANCEZA(1789-1799) a fost un eveniment major al epocii moderne, care a dus la răsturnarea Vechiului Regim şi la instaurarea unei noi ordini politice şi sociale în Franţa

PRIMUL IMPERIU FRANCEZ, cunoscut şi cu denumirile mai obişnuite de Imperiul Francez ori Imperiul Napoleonian, acoperă perioada în care Franţa a dominat cea mai mare parte a Europei continentale, sub conducerea lui Napoleon I.

Anul 1848 a fost demn de tinut minte in Europa, plin de evenimente dramatice, violente, cu sperante si esecuri. A fost anul epidemiei de holera care a maturat Europa, venind din Asia si a provocat atat de multe pierderi de vieti omenesti deoarece, pentru un timp, societetea a fost complet dezorganizata in multe domenii.

În timpul scurt cât a deţinut plenipotenţa cârmuirii provizorii a Principatelor, generalul rus a izbutit să impună şi să obţină de la comitetul de reforme moldo-muntean elaborarea primelor două capitole ale legiuirii

Formarea principatelor cu populaţie majoritar românească a avut loc între secolele al X-lea (pentru Transilvania) şi al XIV-lea (Moldova, Ţara Românească şi Dobrogea).

Revoluţia de la 1848 a fost o revoltă naţionalistă a burgheziei europene desfăşurată în anii 1848-1849, îndreptată împotriva ordinii încă supranaţionale stabilite de Congresul de la Viena (1814-1815).
Revoluţia română de la 1848 a fost parte a revoluţiei europene din acelaşi an şi expresie a procesului de afirmare a naţiunii române şi a conştiinţei naţionale.

Basarabia sub regim ţarist: de la autonomie - la gubernie rusească
Atitudinea tolerantă a ţarismului faţă de populaţia autohtonă din ţinut
urma să creeze o imagine atractivă Imperiului Rus

Sper sa te ajutehee hee daca la astfel de fraze te refereai,(eu asta am inteles). Multa bafta la teza :*

Te-am pupath :*. Bye!