| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma adresez la toate categoriile, nu prea imi place istorie si nici macar nu pricep aproape ca nimic, daca poate este vreo persoana sa ma jute cu citeva fraze istorice folosind la fiecare cite o notiune!
va rog din tot sufletel si din toata inima, am miine teza si sunt pierduta va rog frumos!

notiuni:
1.revolutie industriala
2.protectorat
3.monopol
4.manufactura
5.suzeranitate

teme pentru istorie se incadreaza in sec. XVI-XVIII
Revolutia ENGLEZA
Revolutia FRANCEZA
Franta DE LA Consulat LA Marele Imperiu
Dezvoltarea si caderea imperiului napoleonean
Miscari revolutionare in Europa(1815-1848)
Organizarea politica a principatelor(TARA ROMANEASCA SEC XVII-XVIII)
Principatele Romane(1822-1848)
Revolutia de la 1848-1849 IN EUROPA
Revolutia Romana 1848-1849
BASARABIA de la autonomie LA gubernia ruseasca

va multumesc!

3 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Vai, dar nu trebuie sa-ti dam noi notiuni.
Eu sunt intr-a 7a, si nici me nu imi place istoria deoarece nici logic nu inteleg nimic, si nici ani nuprea pot sa-i retin, insa chiar daca nu-mi place nu pot lasa lectiile neinvatate, si nici sa-mi strice mediile, asa ca pentru a invata cat mai bine, uite ce fac eu:
Citesc o data lectia din caiet, citesc o data si lectia din carte, dupa care notinile principale le trec pe o alta foaie cu cuvintele mele. Asa retin mult mai usor, si pentru ca ii spun lectia ca in caiet si o spun cu cuvintele mele completand-o cu notiuni din carte doamna profesoara este foarte incatata.
Iti dau un exemplu:
Revolutia romaniei 1848-1849
A avut un caracter unitar, deoarece toate ce 3 state: Tara rom., Mold., Si Transilvani isi doreau mult sa se unesca intr-un singur stat, si deoarece revolutiile din aceste state, au avut elemete comune.
Tara romaneasca: anul:
Unde s-au intalnit:
Cum s-a numit documentul
etc.

Sper ca ti-am putut fi de folos.
Mult succes la teza sa iei o nota cat mai mare. good luck

| myckey a răspuns:

Apariţia REVOLUTIEI INDUSTRIALE a avut ca efect creşterea producţiei, dezvoltarea oraşelor şi a ştiinţei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajutama si tu pe mine ca si eu am mine teza semestriala la istorie si nu stiu cum sa fac eseul
BASARABIA DE LA AUTONOMIE LA GUBERNIE RUSEASCA