| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.Ce parere aveti despre meseria de asistent medical? Care e diferenta in Romania intre o postliceala sanitara si facultatea de asistenti medicali(pe lângă faptul că în cazul ultimei variante trebuie diploma de Bacalaureat)? Exista perspective profesionale in Romania pentru aceasta meserie?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Din punctul meu de vedere, domeniul medical este foarte frumos și poate unul dintre "cele mai bine văzute" în momentul de față. Dacă te gândești să alegi AMG, alege din start UMF! De ce? Pentru că vei avea studii superioare (automat un salariu mai mare), posibilitatea de a continua cu un master și la angajare sunt unele locuri precum ATI sau bloc operator unde vor numai asistent cu facultate. Ca dezavantaj față de postliceală e că majoritatea locurilor scoase la concurs sunt pentru postliceală. În timp e posibil să se schimbe niște lucruri în fișa postului iar asistenții cu facultate să aibă atribuții diferite față de cei cu postliceală. Dacă te gândești la asta, alege din start UMF... Sunt unii care fac postliceală și apoi dau la UMF din cauza diferenței la salariu. E păcat pentru un an în plus să nu faci direct UMF.
Mult succes!

| vmalex21 explică (pentru Hydrangeaceae):

Am inteles ca se poate face anul ala de diferenta după absolvirea școlii postliceala.

| Eireann a răspuns:

Cred ca pentru amandoua trebuie bacalaureat, asa ar fi normal. Postliceala e 3 ani, facultatea 4 ani si dupa facultate poti sa faci master.

| mihaiion2 a răspuns:

Este o meserie frumoasa cu mari perspective in Romania dar si in afara. Exista un deficit de personal medical in Romania si in general in UE. Este o meserie frumoasa dar nu este usoara. Poti sa castigi foarte bine dar trebuie sa inveti si sa muncesti. Iti recomand sa faci facultatea deoarece exista niste diferente la salarizare (in sistemul de stat).