| AlexValentinn a întrebat:

Care e diferenta dintre postliceala de asistenti si facultatea de asistenti? Adica ce avantaje are un asistent care termina facultatea de asistenti fata de un asistent doar cu postliceala? Are salariu mai mare? Sau poate ocupa o functie mai mare? Sau nu exista niciun avantaj.

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Exact ce ai intrebat: https://medijobs.ro/......a-medicala

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Pai facultatea reprezinta studii superioare, fata de postliceala care este mai mult un curs de calificare pe termen de 3 ani. La facultate trebuie sa ai bacalaureatul luat, la postliceala il poti da pana la sfarsitul celor 3 ani de studii, daca nu ai bacul luat pana la sfarsitul postliceala nu iti da diploma de absolvire postliceala, din ce stiu eu.

| AlexValentinn explică (pentru Werrich):

Stiu asta, dar care sunt avantajele cand lucrezi in spital ca asistent? Nu intelegi intrebarea?

| Werrich a răspuns (pentru AlexValentinn):

Exact ce ai intrebat: https://medijobs.ro/......a-medicala

| Werrich a răspuns:

Ce salariu primești ca asistent medical, în funcție de studiile absolvite?

Un avantaj major în alegerea unei facultăți de profil este salariul pe care îl poți câștiga ulterior, la job.

Absolvenții unei facultăți pot beneficia de un salariu mai mare în momentul în care se angajează, față de colegii care au absolvit o școală postliceală.

Desigur, pachetul salarial pe care îl negociezi depinde de multe aspecte, nu doar de studii: programul de lucru, complexitatea responsabilităților, calificarea ta în asistență medicală, dacă jobul este la privat sau la stat.

Conform grilei de salarizare actuale, iată cât poți câștiga în unitățile clinice, de stat:
•asistent medical, tehnician de radiologie și imagistică licențiat, asistent medical de laborator clinic licențiat, tehnician dentar licențiat, asistent medical dentar licențiat, tehnician de farmacie licențiat, tehnician de audiologie și protezare auditivă licențiat, asistent medical de profilaxie dentară licențiat, asistent medical licențiat în nutriție și dietetică, moașă; principal – 4345 lei
•asistenți medicali (calificați în specialitățile de mai sus), neîncadrați la principal – 4173 lei
•asistenți medicali (calificați în specialitățile de mai sus), debutanți – 3950 lei
•asistenții medicali încadrați cu SSD (studii de scurtă durată) principal – 4087 lei
•asistenții medicali încadrați cu SSD (studii de scurtă durată) debutant – 3850 lei

Potrivit noilor modificări anunțate în iulie 2020 pentru anumite categorii de personal medico-sanitar:
•Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; principal – 4819 lei
•Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; specialist – 4302 lei
•Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical – 4087 lei
•Fiziokinetoterapeut, bioinginer medical; debutant – 3950 lei

Pentru asistenții medicali care au urmat cursurile unei școli postliceale sanitare, salariile arată astfel:
•asistent medical principal – 3900 lei
•un asistent medical neîncadrat ca principal – 3750 lei
•un asistent medical debutant – 3700 lei

sursa: https://medijobs.ro/......a-medicala

| Werrich a răspuns:

Multumesc pentru funda! Mult success!

| aneliram a răspuns:

Ba da, cel cu facultatea de asistenti are salariu mai mare si functie mai mare ( un fel de sef peste asistentii doar cu poatliceala).