| krysstynel a întrebat:

sunt in clasa a 10-a si as vrea sa ma hotarasc la ce facultate sa merg. Am fost olimpic la informatica anul trecut dar imi place enorm si medicina. Ce ati alege in locul meu? Medicina sau IT?

Răspuns Câştigător
| Aware a răspuns:

Eu cred ca domeniul IT este un domeniu foarte bine platit si cautat chiar si la noi in tara.Si medicina la fel doar ca...aici o sa ai nevoie de timp si de noroc, fii sigur ca nu o sa ai meseria de medic in mana odata ce termini facultatea, asa ca... tu decizi. Oricum, felicitari pentru rezultatul la olimpiada si mult succes in continuare.

4 răspunsuri:
| Anda1708 a răspuns:

Buna happy Eu cred ca as merge pe medicina! Dar acum depinde numai de tine ce o sa alegi! Bafta orice ai alege! :*

| mixxjim a răspuns:

Ai avea si o varianta care le combina pe amandoua, este ceva mai nou si eu cred ca de viitor si foarte interesanta, bioingineria, mai ales bioingineria medicala. stiu ca este la Iasi facultate pentru asta http://www.bioinginerie.ro/Primapagin%C4%83/tabid/36/Default.aspx
cred ca firmele producatoare de aparatura medicala angajeaza specialisti in acest domeniu in special, si sigur au salarii f. bune, fiind putini specialisti in acest domeniu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

It-ul e un domeniu care merge foate bine ACUM, dar in trecut nici nu a existat, iar viitorul bazat pe el e imprevizibil. Medicina - sa fim seriosi, mereu vor exista oameni bolnavi si mereu oamenii isi vor pune sanatatea mai sus de o plasma, un iPad sau mai stiu eu ce. Eu iti recomand medicina.

| Dana211 a răspuns:

Eu as alege IT. Medicina e o facultate lunga si ca sa ajungi sa castigi bani din ea dureaza foarte mult, iar pana atunci vei sta tot pe capul parintilor. Plus de asta e o meserie stresanta. In domeniul IT nu ai niciun stress: poti asculta muzica in timp ce lucrezi si nu depinde de tine viata nimanui. Dar sigur ca depinde si cat de mult iti place fiecare. Daca te pasioneaza cu adevarat medicina nu vei lua in calcul niciun dezavantaj al ei. Oricum mai ai timp de gandire inca un an in care se pot schimba multe.In clasa a 11-a te poti hotari exact pentru ca la biologie o sa faci anatomia omului adica exact ce se da la admitere la medicina si vezi atunci cat de mult iti place