| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a11a si as vrea sa ma hotarasc la o facultate. Dintre ASE-cibernetica si Medicina-pediatrie ce sa aleg?

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ești încă prea copil, dacă vrei ca niște străini, să ia asemenea decizii pentru tine.

Fă energetică neconvențională : centrale eoliene, solare, hidrocentrale mici șamd.

Fiecare meserie are părțile ei frumoase și părțile ei urâte.

Pediatria copilului mai mic de 2 ani, care nu vorbește și nu îți poate zice ce are, cred că este foarte dificilă.

De la 2 la 5 ani au și tendința să mintă și să inventeze.

De la 5 ani deja, este mai simplu, și seamănă cu medicina pentru adulți.

Sunt multe facultăți și multe meserii posibile.

| lavinia1996 a răspuns (pentru MMihai):

Eu doresc doar un sfat care facultate e mai buna...

| MMihai a răspuns (pentru lavinia1996):

Facultăți bune sau rele, este o prostie.
Facultatea este o etapă.
După ce termini acea facultate vei profesa în meserie, dacă îți găsești de muncă legat de facultatea absolvită.
Este foarte complicat, să îți zic acum ce meserii, vor fi mai apreciate peste 10, 20 sau 30 de ani.
Oricum : medic, economist, inginer care face soft, inginer care face aparatură electronică și de calcul, inginer de aparatură medicală, matematician /inginer care lucrează în modelare și simulare matematică, fizician, chimist, inginer de vehicule, inginer proiectant în domeniul energiilor neconvenționale, inginer de exploatare în energetică neconvențională, inginer care produce diverse materiale obiecte - - mase plastice, m. p. a, fibre, textile, cauciucuri, materiale compozite --și inginer constructor, arhitect, inginer care lucrează în domenii agricol-horticol-legumicol șamd, inginer veterinar, medic veterinar șamd cred că vor continua să fie meserii căutate.
Fiecare meserie are părțile ei frumoase și părțile ei urâte.
Ce meserie să faci tu, este decizia ta.

| mixxjim a răspuns:

E ca si cum te-as intreba eu daca sa beau acum o bere sau un ceai :)) sunt atat de diferite incat evident ca o sa ai 1000 de pareri impartite. eu ti-as propune o a treia varianta, care le combina pe amandoua, este facultatea de inginerie medicala de la Politehnica Bucuresti http://www.upb.ro/inginerie-medicala.html
asa le faci cumva pe ambele, iesi inginer pentru aparatura medicala, ce zici de asta? asa poti eventual si contribui la cercetare, la imbunatatire, la montare in spitale sau clinici, la instruirea personalului medical, la testarea pe bolnavi. este o facultate infiintata numai din 200, deci nu are multi absolventi, gasesti de lucru sigur, chiar si in strainatate si salariile sunt suuuper faine, ca-i un domeniu rar, greu si select. succes!

| mixxjim a răspuns:

Ai pus o intrebare foarte serioasa si ai primit raspunsuri serioase. tu vrei sa-ti faci viata dupa cum iti spun niste necunoscuti pe un forum, fara sa stie nimic despre tine? pai acelasi rezultat l-ai obtine si daca ai da cu banul, dai de 10 ori, vezi ce iese mai mult si aia faci. nu se poate spune ca o facultate e mai buna decat cealalta pentru ca sunt 2 domenii atat de diferite. eventual ar putea sa spuna cineva care le-a facut pe amandoua. ce inseamna mai buna? pe de alta parte, daca vrei sa-ti spunem clar a sau b atunci ai putea sa ne dai niste informatii despre tine, cum ar fi: ce profil de liceu faci, de ce te-ai gandit la cibernetica si nu la altceva (info, automatica, mai stiu eu ce), de ce te-ai gandit la medicina si de ce pediatrie si nu ar strica sa stim si ce medii ai la mate, la economie, la chimie, la biologie si atunci poate am putea spune mai clar ce sa alegi happy

| rutanklan a răspuns:

Asteapta sa treci bacul prima data!

| Dana211 a răspuns:

O astfel de decizie trebuie sa o iei tu singura sau eventual sfatuita de anumite persoane care te cunosc. In plus cand vei alege medicina nu vei putea merge direct sa studiezi pediatria, acest lucru se intampla abia dupa ce termini si daca ai o nota la rezidentiat ( examenul de la finalul facultatii ) care sa iti permita sa alegi asa ceva.
Bune sunt amandoua dar pana vei da tu bacul se vor schimba destul de multe ceea ce inseamna ca ar trebui sa te orientezi in functie de ce este mai cautat atunci si mai ales de ceea ce iti place mai mult

| Dianaㄨ a răspuns:

ASE-cibernetica sau Medicina-pediatrie? Pune-ti singura cateva intrebari!
Esti o persoana analitica sau practica?
Iti place sa lucrezi cu obiecte sau cu oameni?
Iti place mate-info sau bio-chimie?
Reusesti sa te descurci cu psihicul copiilor?
Rezisti la practica pe care o impune medicina?
s.a.m.d.p.

Pune-ti cateva intrebari care sa te defineasca, toate facultatile sunt bune daca stii sa-ti valorifici calitatile!
Mult succes!

| phineass a răspuns:

Sincer acelasi dubiu il am si eu. doar ca eu ma gandeam la poli la cibernetica... si medicina pediatrie.happy singura problema care ar putea sa te incurce in alegerea unei variante ar fi aceea de a nu sti ce iti place mai mult. Daca o meserie iti place nu ti se pare grea deloc indiferent cat efort depui.Desi eu as opta spre cibernetica si medicina imi place foarte multdar nu ma simt atat de apropiat cu ea.happy Bafta la alegere:*

| lavinia1996 a răspuns (pentru phineass):

Ok mersi pentru sfat:*

| phineass a răspuns (pentru lavinia1996):

Nu ai pentru cehappy

| Tpushow a răspuns:

Pe aceia care crezi tu ca este mai buna si ti place si ti se parestie mai usuoara