| Pakira a întrebat:

nu prea stiu ce cariera mi s-ar potrivi si daca ati putea sa-mi dati niste idei de meseri as aprecia, ce i s-ar potrivi unei persoane care se pricepe la matematica, se pricepe la desenat, schitat, stie foarte bine limba engleza, si nu prea are un simt al creatiei prea dezvoltat dar ar putea lucra la asta, si i-ar place sa calatoreasca, o slujba care nu e asa stresanta,, si chiar bine platita. in special prin Timisoara ce as putea gasi?

Răspuns Câştigător
| CartoonN a răspuns:

Nu stiu,nici macar nu stiu ce facultati sunt in Timisoara.
Cunosti engleza,cu matematica nu ai probleme,cu fizica cum stai?
Poti incerca facultatea de mecatronica si sisteme integrate de armament din cadrul academiei,c-ai spus ca-ti place si desenul.
Oricum,in afara de tine, nimeni nu stie ce ti e potriveste mai bine, degeaba iti spunem noi, du-te acolo ca e bine, daca tu n-ai vrea.
Si eu tot a 12-a sunt si-s cam in aceeasi situatie, derutat, sper ca pana termin sa ma hotarasc singur.Ca si-asa nimeni n-ar putea sa ma ajute.

5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Probabil, din ce ai scris tu acolo, te-ai pricepe la arhitectura, insa mare atentie la diferenta dintre ce stii sa faci si ce iti place sa faci! Ideal ar fi sa mergi la psihologul scolii si sa faci un test (sau mai multe teste) de orientare in cariera. E posibil sa te pricepi la diverse chestii dar sa nu iti faca placere sa le faci, iar daca vrei un job in care sa excelezi si care sa nu fie stresant trebuie sa fie o meserie pe care sa o practici din pasiune!

| CartoonN a răspuns:

Cati ani ai? Ca altfel nu pot sa-mi dau cu parerea, e un criteriu pentru mine, deci, varsta?

| Pakira explică (pentru CartoonN):

Am 17 ani, mai am de terminat a 12a, iar apoi sa stiu spre ce facultate sa merg, si stiu ca ar fi trebuit pana acum sa imi fi dat seama de asta. Pana acum am vrut la arhitectura, dar incep sa cred ca poate nu as reusi in acest domeniu, si de aceea caut mai multe idei. Multumesc pentru ajutor.

| CartoonN a răspuns (pentru Pakira):

Nu stiu,nici macar nu stiu ce facultati sunt in Timisoara.
Cunosti engleza,cu matematica nu ai probleme,cu fizica cum stai?
Poti incerca facultatea de mecatronica si sisteme integrate de armament din cadrul academiei,c-ai spus ca-ti place si desenul.
Oricum,in afara de tine, nimeni nu stie ce ti e potriveste mai bine, degeaba iti spunem noi, du-te acolo ca e bine, daca tu n-ai vrea.
Si eu tot a 12-a sunt si-s cam in aceeasi situatie, derutat, sper ca pana termin sa ma hotarasc singur.Ca si-asa nimeni n-ar putea sa ma ajute.

| Smack88 a răspuns:

O carte de gramatica, domm-ul limbii romane si arhiectura.

| preessso a răspuns:

Dansatoare in heavean!