| EricCristian20 a întrebat:

Bună ziua, ce pași trebuie sa urmez ca să ajung ofițer.
Ps:sunt la liceu

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Depinde ce fel de ofițer. Ofițer în armată, ofițer de poliție, ofițer de stare civilă, bla, bla, bla...
Ca să fii ofițer de poliție, e necesar să faci Academia de Poliție. Eventual, ca să poți intra, trebuie să dai niște probe, printre care vizita medicală, testarea psihologică, proba sportivă și, după ce ai trecut toate astea, dai și probele scrise la 3 materii: gramatica limbii române, istoria românilor și o limbă străină. Examenul e grilă, are 30 de întrebări.
În armată nu prea știu ce să îți spun. Probele sunt asemănătoare cu cele de la poliție, doar că-s un pic mai "aspre", plus că condițiile din timpul facultății sunt mai grele de suportat.

| EricCristian20 explică (pentru Feri5):

Ofiter de jandarmerie adica cred ca e de politie

| Feri5 a răspuns (pentru EricCristian20):

Ofițerul de jandarmerie nu e tot una cu ofițerul de poliție. Chiar dacă urmezi Academia de Politie și pentru ofițer de jandarmi, nu te bagi în aceeași oală cu un ofițer de politie.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să le ai cu economia și matematica și o diplomă in domeniu

https://www.bestjobs.eu/......retail-1-1

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe situl MAPN.

| Lukasssz a răspuns:

Sa mergi la academia de politie.

| dinaprilie a răspuns:

Sa inveti din ce iti dau ei examen. In functie de unde vrei sa ajungi ofiter, armata sau politie, urmareste siteurile facultatilor respective cand esti prin clasa a 10-a si vezi cam ce se cere. Te axezi pe respectivele materii si cam asta e.

| Mirel4412 a răspuns:

Faci facultatea de ofiteri