| Sergiulica_3711 a întrebat:

Dupa finalizarea studiilor in Stiinte Economice as vrea sa ma angajez contabil. As vrea sa stiu in general cum lucreaza contabilii(pe ce sistem) ca sa stiu cum trebuie sa ma pregatesc deoarece la facultate am facut multa terorie iar practica intr-o masura mai mica. Asadar, care e sistemul? Contabilitatea se tine pe foaie sau software? Daca se tine pe soft, care e cel mai utilizat de intreprinderi in general? Daca ma puteti ajuta si cu alte informatii pe acest subiect, as fi recunoscator!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Saga e cel mai folosit la noi. Mai sunt ciel, winmentor. Pot fi si aplicatii interne specifice companiei.

Cat despre unde se tine contabilitatea, variaza. ai partea de facturari care sunt pe hartie, ai diferse registre, nir-uri, note, etc. ai declaratii, care eventual trebuiesc depuse la ITM-uri sau mai stiu eu unde.

O mare parte din ele sunt generate cu ajutorul programelor. Te ajuta sa nu mai stai sa calculezi, sa generezi diverse rapoarte. De exemplu in cazul in care firma are un volum ridicat al activitatii, iti va fi imposibil sa faci raportul de final de an de ex. unde ai de bagat tot.

Iar teoria si practica sunt extrem de diferite. Ce se face la facultate e un nimic. Partea de documente e cea mai dificila dupa mine. Daca te vei angaja vei invata acolo pe parcurs pentru ca altfel nu vei intelege.

Se foloseste si hartie si program. In ce proportie depinde de domeniul de activitate.