| 8623 a întrebat:

Care profil este mai avantajos?
Stiinte sociale sau filologie
La ce facultati poti merge dupa ce le urmezi
Ce meserie poti avea?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De la orice specialitate poți merge la orice facultate și ulterior să ai orice job

| AC4S4 a răspuns:

Ambele sunt specializari umaniste. Insa, exista diferente:
- Stiinte sociale este specializare umanista care se orienteaza spre economie, contabilitate, socio-umane, domeniul juridic.
- Filologie este specializare umanista care se orienteaza spre literatura, limbi straine, comunicare.

Evident, poti sa mergi la ce facultate vrei (insa la unele se da admitere). Dar, cam pentru astea te pregatesc specializarile de mai sus.

Stiintele sociale te pregatesc pentru un domeniu mai sigur. Exista multe locuri de munca in domeniul economic (de exemplu). Insa, filologia te pregateste pentru ceva nesigur (literatura... nu prea gasesti munca in domeniul asta).

| comyne a răspuns:

Dupa stiinte sociale probabil urmezi facultatea de stiinte sociale dar cred desigur ca poti intra si la drept sau litere...Ca meserii poti fi pshiholog, profesor de civica sau alta materie.In orice caz la facultate nu conteaza ce profil ai avut,ci doar media de la bac dar fiindca este profil uman nu vei da bacul din matematica si nu ar fi recomandat sa ai o meserie cu cifre
Daca urmezi liceul de filologie poti intra clar la litere, drept,stiinte sociale de asemenea si multe altele,iar ca meserie poti fi profesor (de isorie,romana,engleza etc), judecator sau avocat, traducator, ghid turistic, pshiholog, stewrdess si multe altele
Eu sincer vreau la filologie si vreau sa dau apoi la drept sau litere! Sper ca te-am ajutat!
P.S. Din cate stiu sunt profile destul de asemanatoare deci cred ca ar fi mai bine la filo deoarece ai mai multe obtiuni, dar depinde de tine si de ce meserie vrei sa ai.