| AlliCe a întrebat:

Ce pot iesi de la profilul matematica-informatica? Dar de la stiinte sociale?
De la ce profil/ job se castiga cel mai mult?

11 răspunsuri:
| narcis13 a răspuns:

Nu "iesi"nimic terminand liceu cu profil teoreticlaughing. O calificare medie in diferite domenii au doar cei care termina un liceu tehnologic(in care le includem si pe cele economice)sau o scoala profesionala(SAM).
Si nu e neaparat sa urmezi o facultate in profilul liceului absolvit.Eu am terminat un liceu economic si sunt la Drept.

| scootsie a răspuns:

Draga mea, daca din start te intrebi unde se castiga mai bine, afla ca nu pui bine problema.Trebuie sa stii in primul rand ce pasiune ai, ce ti-ar place sa profezezi, pentru ca nestiind ce vrei nu poti alege o cariera.Stii de ce cand mergi la medic te trateaza ca pe ultimul om daca nu misti cu niscavai lovele? Pentru ca lipseste pasiunea si se gaseste din plin lacomia pentru bani...Si fiecare alt domeniu are hibele lui din cauza celor care ocupa locul degeaba ca specialist si mai mult ca "incasator" de mita...Asa ca alege ceva care sa-ti aduca satisfactia si multumirea celor din jurul tau.Banii vor veni de la sine, prin corectitudine si multa munca cinstita.Succes in viata!

| abis a răspuns:

Sa stii ca nu prea conteaza ce liceu faci. Cunosc tipi care au terminat un liceu cu specific stiinte naturale si dupa aceea au facut facultate de informatica; persoane care au facut liceu de informatica si au dat la drept samd
Sfatul meu este sa nu-ti alegi jobul doar dupa criteriul castigului salarial. Degeaba se castiga foarte bine, daca nu iti place ceea ce faci, daca nu te pasioneaza ori nu ti se potriveste. Conteaza foarte mult si colectivul in care ajungi, dar asta nu poti controla de acum. Sfatul meu este sa cauti un echilibru intre castigul salarial si placerea cu care faci munca respectiva. Daca nu ai satisfactii din ambele parti, vei fi nefericit la munca. Si cum la munca stai cel putin 8 ore pe zi, nu-ti va fi prea usor.
Deci prima intrebare ar trebui sa fie "ce mi-ar placea sa fac?", si abia apoi "cat se castiga". Daca iti place ceea ce faci, poti ajunge sa iti faci meseria foarte bine. Iar daca ti-o faci foarte bine, urmeaza si castigul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica-informatica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajjutor termin clAsa a 8a si am dat la mate-info. ce materi se mai predau in afara de mate, info?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am reminat mate-info in 2009 deci pot sa imi dau cu parerea:
1. din liceu.nu "iesi" nimic in mod special, daca vrei sa faci ceva mai departe, fie faci o facultate(eu am ales tot mate-info, pentru ca asta imi placea), fie faci niste cursuri care sa te pregateasca pentru o meserie.
2.in afara de mate si info mai faci romana, 2 limbi straine, biologie, geografie, istorie, fizica, chimie, intr-a 9-a faci logica, intr-a 10-a psihologie, a 11-a-economie, si intr-a 12-a filosofie. nu e greu, au trecut si altii prin asta, asa ca o sa treceti si voi.
bafta multa boboci! si nu uitati ca perioada liceului e una dintre cele mai frumoase si profitati de orice ocazie, nu e totul sa tocesti din noapte in noapte(chiar daca esti la mate-info). in perioada asta va formati ca oameni si asta este cel mai important.
v-am salulathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la matematica-informatica.nah e usor la scoala... dar dupa ce termini liceul nu te poti angaja1trebuie neaparath s aci facultate... si avantajul este ca poti urma orice facultate vreitongue

| DoomNEzeu a răspuns:

Poi te poti duce la contabilitate.finante banci...informatica.da cate nu sunt.managemant financiar.

| madutz90 a răspuns:

Doar cu liceeu? Nu iesi mai nimic... eventual vanzatoare la magazinul din colt laughing Daca ai posibilitatea sa faci o facultate eu te sfatuiesc sa-ti continui studiile.Doar cu liceeul nu ai prea multe sanse de reusita indiferent de profilwinking succes :*

| Razvan_9009 a răspuns:

Majoritatea celor care fac mate-info aleg politehnica constr sau fetele in special ase

| mihai_9162 a răspuns:

Sunt si eu in clasa a8a si cum bine stiti trebuie sa imi aleg profilul pe care sal urmez, si m-am hotarat sa dau la mate-info. vreau sa stiu si eu ce pot iesi de acolo.va rog sa ma ajutati pentru ca sunt foarte nehotarat