| AvalohAlyn a întrebat:

Ce presupune invatamantul la distanta la facultate in Romania?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Nu te prezinți la cursuri, întâlnirile au loc la 2, 3 săptămâni și de regulă în weekend. Înveți de acasă pe suport electronic - cursuri PDF, dar e obligatoriu să te prezinți la examene.
Oricum cei care învață la ID sau FR nu sunt bine văzuți la angajare și așa în societate pentru că se știe că există un dezinteres mare față de învățătură.
Depinde de universitate.
Invatamantul la Distanta este o forma flexibila de invatamant care ofera studentilor posibilitatea de a-si administra propriul proces de invatare in program comasat, in cadrul institutiei de invatamant organizatoare. Avand avantajul unui proces de invatamant flexibil, teoretic studentul se poate inscrie indiferent de orarul de lucru sau de varsta.
http://www.credis.ro/invatamant-distanta.php
https://mimsc.upm.ro/moodle/mod/page/view.php?id=857

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pe langa problemele tehnice pe care le ridica, iti rateaza niste ani din viata, ani care nu ti-ai dori sa fie ratati.

Adica:
- cunosti fete, mergi la petreceri, iti formezi in general un grup de colegi cu care te vei intalni multa vreme de acum inainte, iar cand unul va ajunge mare in general ii trage si pe ceilalti dupa, etc.

- baruri, petreceri, excursii, tot ce inseamna asta.

Daca tot faci o facultate, fa-o sa merite.

In rest, stand singur acasa sau mai stiu eu dupa ce activitate sa vii sa inveti... e la marele misto. Nu merita si nici nu vei avea chef sa faci asta.

In rest, vezi si tu, tehnic vorbind anoniumuserr a dat un raspuns tehnic...

| Anonimuserr a răspuns (pentru cristimihailov):

Bine dar asta nu e bătut în cuie dacă ești retras nu cunoști pe nimeni nici o fată, și nu ai oportunitatea asta. Dar să zicem că ai dreptate, în general așa este, e foarte bine să faci la zi, ai un grup cum ai zis tu, discuți nu pierzi contactul cu realitatea, socializezi. În orice caz, viața de student e frumoasă să o savurezi să fi student la zi și nu ID sau FR. Acum depinde de fiecare de dorinețe fiecăruia și posibilitățile fiecăruia.