| AvalohAlyn a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai ca sa ajungi profesor de o materie anume de exemplu istorie sau geografie? Prin ce etape trebuie sa treci ca sa ajungi sa predai, sa devii profesor?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci respectiva facultate geografie/istorie ce o mai fi ea si pe urma dai examen de titularizare sa prinzi posturile libere

3 răspunsuri:
| FURRIA a răspuns:

Termini un liceu cu specializare pentru asa ceva.
De ex liceu,, pedagocic''
Sau dai examen pentru tiularizare.

| suntserios a răspuns (pentru FURRIA):

Nu te obliga nimeni sa faci un liceu cu specializarea. Pentru a deveni profesor ai nevoie de facultate nu de liceu cu specializare.

| Leibnitz a răspuns:

Faci o facultate de profil (ex. geografie, istorie etc.) si te inscrii in acelasi timp la cursurile de psiho-pedagogie (cred ca peste tot sunt gratuite, cursuri facultative). La aceste cursuri vei face si practica si la sfarsit vei da un examen si primesti o diploma. Dupa examenul de titularizare ti se repartizeaza un post.