| sddsdsdewre a întrebat:

Cum pot sa fac bani repede? Am 10 ani cel mai realist si logic raspuns primeste funda.

10 răspunsuri:
| Skylar a răspuns:

Realist e ca poti sa vinzi da nu poti sa faci profit daca ma intelegi

| 1n3x a răspuns:

Foarte realist si logic ar fi ca tu sa-ti vezi de copilarie si sa uiti da facut bani momentan.

| newarena1 a răspuns:

E imposibil, ti-as da un sfat, esti la virsta care trebuie sa te joci inca cu papusile. De lucrat o sa reusesti toata viata, dar copilaria n-o poti intoarce. Daca ai nevoie de vani mai bine cere de la parinti.

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Salut, cece!
Sa iti spun ce as face eu daca as fi in locul tau:
Probabil ca esti prea mica sa te angajezi, iar eu sincer nici nu as avea chef sa fac asa ceva. Dar as cere bani de la parinti, explicandu-le pentru ce imi trebuie, si convingandu-i ca merita. Daca nu merge, mai este o solutie pe care am aplicat-o. Mi-am dorit foarte mult un laptop si strangeam bani. A venit ziua mea de nastere si le-am zis parintilor ca in loc de cadou sa imi dea banibig grin ( asta e valabila daca ziua ta e in apropiere)
Daca niciunul dintre cele mai sus nu merge, mai stiu ceva:
Poti sa faci treburi prin casa contra cost.
Adica de exemplu, pentru vasele spalate primesti sa spunem cate 5 sau 10 lei. Pentru fiecare seara in care camera ta e curata cate 10 lei, pentru dus gun oiul cate 3 lei, pentru aspirat, sters praful si alte lucruri din genul asta cate 7 sau 10 lei fiecare. Stiu ca "salariul" sau sa zicem "rasplata" primita pentru fiecare este foarte mica, dar intr-o saptamana daca faci aceste lucruri sigur castigi cel putin 100 de lei.
Pune ce preturi vrei tu. Eu am dat doar exemplewinking
Sper ca te-am ajutat! :*

| 9999999999 a răspuns:

Incearca sa vb cu parintii fa un efort vorbeste cu ei frumos fa ceva care sa le demonstrezi ca stii ceva. matura in fata lor,curata cartofi, spala sosetele, sterge praful.ei de bucurie si mandrie o sa-ti dea ce iti doresti sint sigura de asta

| AnaMariaP9 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa-ti vinzi propriile hand-made-uri.asta daca iti ies binelaughing oricum, nu sunt foarte greu de facut si poti castiga destul de bine

| Vannes a răspuns:

Poti face limonada alaturi de prietenii tai si apoi s-o vindeti(e foarte distractiv si "faci bani"), poti plimba cainele unui vecin din cartier sau poti sa vorbesti cu mama ta sa o ajuti prin casa la treburile casnice sau chiar sa le faci tu in locul ei in schimbul unei sume de bani.

| Denii13 a răspuns:

Ai putea sa te intelegi cu parintii sa-ti dea bani pentru treburi in casa, sa ajuti ceva vecini sau sa plimbi caini.la mine mai functioneaza. sper sa reusesti>big grin

| jack123 a răspuns:

Toti copii in ziua de azi nu mai fac ca pe vremuri dar acum au tablete, etc si au ei propriul portofel care il umple cu 300 - 800 lei, etc. Stiu si eu sunt copil in ziua de azi dar eu ma multumesc cu ce am dar si eu am un viciu la fel ca tine acel viciu sunt banii. Dar eu acum am 550 lei in portofel, etc.

Deci primul pas este :

Ia 6 hartii de bloc pentru desen. Si scrie pe fiecare un numar la care te gandesti. Dupa ia un caietel si scrie in o suma dorita de bani de tine. Dupa ce ai scris acea suma apucate de o afacere mica (pentru varsta ta). Deci adica o afacere mica eu ma refer in felul urmator :

Faci hand-made-uri apoi le vinzi cu o suma de bani. De ex :

Un tablou artistic facut de tine cu 5-10 lei. Sau altceva mai vrei tu.

Poti sa joci un joc cu prietenii tai cersind bani. (Daca din banii cersiti din jocul vostru creat ii imparti si la prietenii tai tura viitoare vei avea si mai multi bani!).

Sau mai poți cere de la parinti pentru treburi casnice. De ex :

Speli vasele pentru 10 lei sau nu mai stiu eu ce.

O alta metoda cere bani de ziua ta de nastere/onomastica.

Dupa ce faci una din metode sau pe toate sau cate ai vrut tu deschide caietelul trecele pe toate pune banii intr-un plic iar apoi plicul pune-l-n caietel. Treci suma totala primita pe plic iar apoi repeta tot asa pana cand vei face multi bani.

Atenție! Niciodata sa nu pui caietelul la iveala sau sa imparti banii castigati!

La urma dupa ce ai suma ta dorita in plic ia cele 6 hartii de bloc de desen si rupele pe toate in bucati spunand in gand Am bani cati vreau. Spune incontinuu asa in gand pana cand termii de rupt toate hartiile de bloc de desen.

Atentie! Daca te opresti din spus in gand si foile rupte nu sunt terminate atunci comiti o greseala iar afacerea ta mica (adica o afacere pentru copii "mici") va esua!

Dupa ce termii hartiile de bloc de desen le-ai rupt pe toate spune-i mamei tale sa le de-ie pe foc ori daca mama ta nu e acasa sau tata sau o persoana adulta nu incerca niciodata sa dai tu hartiile pe foc. Copii nu ai voie cu focul! Daca nu sunt acasa poti arunca hartiile de bloc de desen la cosul de gunoi!

Cam atat am avut de spus sper ca te-am ajutat!