| Dizz a întrebat:

Filologie sau Stiinte ale naturii? De ce? Funda pentru raspunsul cu cele mai multe argumente. happy

6 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Eu fiind la Stiinte ale naturii, cu siguranta tot profilul asta ti-l recomand.
La Filologie...nu prea vad de ce s-ar duce cineva acolo. Vrei sa inveti o limba straina foarte bine? Se poate si la SN. Urmand SN, ai posibilitatea de a te duce la aproape orice facultate, doar ca de obicei cei ce sunt la SN vor sa urmeze medicina, unde momentan n-ai nevoie de o medie mare 9-12 deci nu prea se strofoaca...iar tu, daca nu esti sigura ca vei urma medicina, va trebui sa te chinui sa scoti o medie mare, si-ti va fi greu.

| PunkyA a răspuns:

Daca vrei sa-ti formezi o cariera in care sa te bazezi pe chimie, bilologie, fizica, matematica- nu da la filologie (din clasa a 11a nu mai faci niciuna dintre materiile mentionate)!
La stiinte ale naturii te axezi pe biologie si pe chimie(la bio-chimie, cum i se mai zice, se duc cei care vor sa dea la medicina mai departe), iar la filologie pe istorie, latina(dificila materie- prea multa gramatica si prea incurcata) si pe limbile straine(din clasa a 11a se fac 3 limbi straine, asta pe langa latina si romana).
Eu sunt la filologie bilingv engleza( sunt clasa a 10a si am 5 ore de engleza si una de istoria Angliei-anul trecut am facut geografia, iar la anul o sa fac cultura...)

| PotatoMustDie a răspuns:

Stiinte ale naturii, cred ca poti iesi doctor. Dar alege ce iti place.

| Irina117 a răspuns:

Depinde în mare parte la ce facultate vrei să dai. La filologie se face mai multă română și limbi străine, deci te-ar ajuta dacă ai vrea să dai la drept, litere. Iar la Științe, biologie, potrivit pentru a da la medicină. Acum depinde de fiecare. Știu persoane care au fost la real, și au dat la drept(mai mult de muncă). Eu sunt la real, din cauză că nu îmi place istoria, că altfel mă duceam la filologie! happy

| DjCristian a răspuns:

Daca esti bun la matematica/fizica/chimie si te mai descurci si la romana/engleza/franceza/ geografie etc. te poti duce pe stiinte ale naturii. Daca nu prea le ai cu matematica/fizica/chimia iti recomand sa te duci pe filologie. Atentie la filologie dai teza si la latina asa am inteles si se axeaza mai mult pe limbi straine. Dar nu e ceva de speriat latina :* Sper ca te-am ajutat, acum depinde de ce sti tu.

| DjCristian a răspuns:

Stiinte ale naturii sunt foarte utile daca vrei sa te faci medic, si filologia daca vrei avocat/notar/judecator. Oricum profilul liceului nu conteaza la admiterea la facultate, conteaza bacu.