| Frateleiojeacaretrageganja a întrebat:

La ce dau bacul daca sunt la stiinte ale naturii? Dar la filologie?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Bacul, proba scrisa, vei da in felul urmator:
la stiinte ale naturii la romana, matematica(m2) si la alegere dintre biologie (b1 sau b2), chimie ( organica sau anorganica), fizica(doua dintre termodinamica, mecanica, electricitate si optica), si informatica
Aici, la proba la alegere, daca la biologie, respectiv chimie trebuie sa iti alegi din timp care, la fizica vor veni toate cele 4 subiecte si tu va trebui sa rezolvi doua dintre ele.

la filologie vei da in felul urmator: la romana, la istorie, si la alegere dintre geografie, logica, economie, sociologie, filosofie.
Bafta!

| AC4S4 a răspuns (pentru ascovit):

Ai uitat de psihologie.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......tiam-ca-se