| Jipa95 a întrebat:

Imi puteti sugera cateva cursuri derulate din fonduri europene pentru Bucuresti de preferat in domeniul IT? Daca are si cazare este perfect. Eu locuiesc in provincie ( cam 70 km fata de Bucuresti ) si mi-e cam greu cu naveta.
Intreb aici deoarece poate poate vede cineva din oras intrebarea si este mai informat decat mine. Pe internet nu prea gasesc ceva extraordinar.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da-le draq de cursuri. Poti sa inveti tone de chestii pe net, poti sa faci chiar si cursuri la universitati mari din afara. Bine, pe bani.

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu e chiar asa degeaba esti zeu in ceea ce faci daca nu ai macar o hartie la mana ca sti sa faci X si Y. Cel putin in Romania nu te angajeaza nimeni daca nu ai o foaie la mana. Dincolo e altceva.
Jipa nu iti recomand IT pentru tine, sincer la ce intrebari pui pe TPU legat de pc/it esti cam pe langa la varsta ta, eu la varsta ta stiam mai multe, aveam PFA cu Service( 18 ani).

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Ai calculator, ai net - de ce te-ai lega la cap cu Romania? A, plus de asta... si in Romania te angajeaza fara hirtie daca stii cu ce se maninca munca respectiva. Bine, posibil sa te frece la duda sa termini in functie de domeniu ca uneori statul acorda facilitati angajatorului, dar nu asta e tot.

| mixxjim a răspuns:

Cursurile cu finantare europeana se organizeaza pe regiuni. Daca e cursul in Bucuresti atunci este pentru zona Bucuresti-Ilfov si trebuie sa ai buletin de Bucuresti sau de Ilfov pentru a putea beneficia de cursul respectiv. Pe net nu gasesti pentru ca trebuie sa cauti exact specializarea care te intereseaza, nu exista IT la modul general - cauta de operator PC, sau analist programator etc. si poate ai sansa sa gasesti chiar prin zona din care esti. Cazare nu se asigura deloc, se pot da niste bani prin proiect, de care te gospodaresti tu cum poti cu ce ai nevoie (masa, cazare, etc.). Cursuri de acest gen se organizeaza prin POSDRU, insa pe IT sunt foarte rare pentru ca nu intra in sfera de cuprindere, sunt din cele de meserii in general (cofetari, cofeze etc.). Poti incerca sa vezi poate gasesti aici ceva http://www.cursuricalificaregratuite.ro/

de exemplu asta http://www.cursuricalificaregratuite.ro/......rilie-2015

| Jipa95 explică (pentru mixxjim):

Tocmai acum 2 saptamani am finalizat un curs in Bucuresti la univ. Politehnica. ( operator masini cu comanda numerica - CNC ). A durat 2 saptamani, iar in tot acest timp am avut cazare+masa asigurata la hotel. Si nu trebuie sa ai buletin de Buc. sau If.
Oricum mersi pentru link-uri imi sunt de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai la tara ca ai sa mori de foame. lol Si de stres.