| PsyhoChild a întrebat:

Nu știu ce s-a aleg, s-a merg merg la facultate sau să dau la jandarmi după terminarea liceului?
Pe de-o parte, la facultate faci 4 ani și cursuri suplimentare, iar la jandarmi faci doar un an de pregătire și după ieși pe salariu. Simt ca mi-aș pierde "anii aia de facultate" de care tot aud de la alte persoane, și ma incanta ideea de a merge la o facultate din alt oraș, să descopăr locuri noi.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine jandarm, termini mai repede si castigi cel putin 4000 lei pe luna, sub banii aia nu castigi. Facultatea nu iti garanteaza un venit decent, multi castiga 2000 - 3000 lei si anii facultatii pierduti de pomana

| Nemessys a răspuns:

Amice... ce conteaza pentru tine? Sa obtii o cariera respectata si platita bine pe durata a 20 si ceva de ani, sau sa traiesti,, anii aia de facultate" pe care oricum, nimeni nu iti garanteaza ca o sa fie cum iti doresti tu. happy. Preferi sa renunti la 20 de ani pentru 4?

Comentariul asta vine de la cineva care de anul trecut si-a bagat ceva in ea viata sociala si a trecut la treaba. Bine. cu mici exceptii laughing. Dar ca idee, 95% din timp mi-o petrec lucrand pentru visul meu.

Asadar. daca faci alegerea gresita, du-te, distreaza-te 4 ani cum poti tu, dar dupa aia sa nu te plangi ca mori de foame, ca e greu sa avansezi sau ca nu-ti gasesti loc de munca. Succes happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

" Asadar. daca faci alegerea gresita"
E alegerea gresita strict din perspectiva ta.Nu toate persoanele pun cariera pe primul loc; nu toate obtin satisfactie din asta.Sau cel putin nu aceeasi satisfactie pe care ar obtine-o de pe urma vietii sociale.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect. Dar luand in considerare intrebarea lui, clar e nedumerit si nu are suficiente motive pentru care ar alege facultate. Adica nu este ca si cum ar intreba,, sa ma fac X sau Y?".El vrea facultate doar pentru,, anii de facultate", care repet, nimeni nu garanteaza ca o sa fie cum spera el, iar daca ar fi sa am dreptate, o sa considerere alegerea facuta, ca fiind una gresita. Eu mi-am sustinut punctul de vedere referitor la jandarmerie si zic ca este un motiv destul de bun pentru a alege acel domeniu, comparativ cu motivul pentru care vrea el la facultate. Nici macar nu a zis la ce facultate, pe ce domeniu si ce vrea mai departe. Poti avea viata sociala si dupa acel an de jandarmerie. Nu inteleg de ce multi cred ca odata ce termini liceul / facultatea viata ta sociala moare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu are suficiente motive pentru a alege nimic.Presupun ca nici nu are niste criterii stabilite sau niste preferinte personale legate de ceea ce vrea sa faca sau sa studieze.Probabil n-a zis la ce facultate pentru ca n-are nici el idee.
Nu moare, dar perioada aia de distractii, cluburi, iesiri etc coincide de obicei cu anii de liceu/facultate.Nu e ca si cum dupa ar disparea, dar se diminueaza si imbraca o forma mai statica, din cauza timpului, a varstei, a obligatiilor aparute intre timp(copii).

| RoCkKiD a răspuns:

Nu faci neaparat 4, depinde de facultate.

Ideea cu facultatea e ca iti da sansa la venituri mai mari decat la jandarmi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anii de facultate online sunt super chiar i ai pierde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca faci o facultate nu inseamna ca iti pierzi anii de distractie/socializare la care te referi tu.Le poti imbina.N-ai sa reusti sa obtii performante pe plan profesional daca le imbini, dar oricum nu cred ca esti capabil/ca asta iti doresti.Pentru o viata obisnuita merg perfect imbinate.Nu e ca si cum toti cei cu facultate traiesc in pesteri si nu au parte de niciun contact social.

| Anuket a răspuns:

Pierzi ani de facultate inutili. Dacă sunt motive adevărate (avantaje) pentru care să faci facultatea, doar atunci fă-o.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Si eu recomand mergerea la facultate.