| SabinaaRoibu a întrebat:

Heii, am și eu o întrebare. happy Merită să faci facultatea de asistent farmacist? Ce salariu poți avea după terminarea facultății când te angajezi? Am o fostă colegă care se tot laudă că e la aceasta facultate(in primul an) și vorbește de asta de parcă nu ar mai exista alte meserii în lume. Nu înțeleg ce e atât de genial? Ești așa prost văzut/ă dacă vrei sa faci o meserie in ziua de astăzi și nu mergi la facultate? De exemplu eu fac niște cursuri si lucrez, nu merg la facultate și ma descurc foarte bine. Eu m-am gândit ca fac degeaba o facultate pentru ca in orașul nostru micuț nu sunt facultăți bune și chiar ea a spus ca mulți din clasa ei nu învață și merg doar la examene. Mai degrabă as merge la o facultate in alt oraș mai mare decât ca ea. Probabil ca și majoritatea nici nu o sa își găsească post după ce termina. Nu înțeleg de ce se dă așa mare doar pentru ca face o facultate și nici măcar nu e cine știe ce.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici eu nu înțeleg. Am avut și eu colegi. Pentru ei, diploma era un titlu de noblețe. E omenește. Dacă nu ești mare, măcar să te dai că ești. Să ne gândim la Elena Ceaușescu. Chiar nu înțelegea că ea nu este savantă, cu diploma ei luată cu forța? Nu înțelegea. Nevoia de mărire cu orice preț o făcea să nu mai înțeleagă nimic. Un glonț a rezolvat problema.

| SabinaaRoibu explică (pentru sadrian46):

Exact asta gândesc și eu. Până la urmă degeaba ai o diplomă dacă nu poți să te angajezi, de exemplu la noi pentru a avea post la spitalul din oraș îți trebuie pile și foarte mulți bani pentru a ocupa postul. Și locurile sunt oricum putine din păcate... Așa că ce rost are sa faci o astfel de facultate(aici dau exemplu pe cea de asistent medical) dacă tu abia ai bani sa ajungi de la țară până în oraș, de unde ar avea bani pentru a plăti postul de asistenta in spital? Face facultatea degeaba și după se angajează ca vânzătoare ca nu o bagă nimeni in seama dacă nu are bani. Din păcate asta e adevarul. happy Și mai cred ca mulți sunt frustrați și cred ca dacă fac și ei o facultate de genul asta care oricum nu valorează mai nimic(aici nu vorbesc de universităților din marile orașe) cred ca înseamnă și ei ceva și sunt cineva dar e total opusul. Asta e ceea ce cred eu. Fiecare face cum vrea și ce vrea pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa faci nici o facultate, mai ales daca ești sub 30 de ani și nu ai pic de experiență in muncă, pentru că habar nu ai ce o sa vrei peste 5-10 ani și unde te duce viața. Oamenii se schimba.
Facultate după părerea mea ar trebui făcută daca ai neapărată nevoie și dacă ai deja o experiență și cunoștințe în domeniu, din afara facultății.

Nu o baga in seama, nu a dat de viața reală, majoritatea merg la facultate sa se distreze, foarte putini o fac cu cap.

| SabinaaRoibu explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Terminând un profil pe desen(fără a face biologie, chimie etc, deloc) nu știu dacă își are rostul. Cunosc farmaciste care nici măcar nu știu sau nu au auzit de anumite substanțe sau chiar boli/afecțiuni. Sau asistente care nu știu sa pună o perfuzie. sad e trist. Și se dau mari ca vezi doamne cine mai e ca ele?