| GeorgianaEuu a întrebat:

Pentru cei din Roman(Neamt) ce profil de la Roman Voda e mai indicat pentru facultatea de psihologie? Stiinte sociale sau Filologie? Pe ce materii ar trebui sa ma axez?

Răspuns Câştigător
| Tera a răspuns:

Pe stiinte sociale, la acest profil faci 2 ore pe saptamana de pshiologie pe cand la filologie faci unui una, in plus intra 10-a cand faci psihologie poti sa alegi aceasta materie si la optional.

| GeorgianaEuu explică (pentru Tera):

Stii cumva si pe ce materii sa ma axez? Eu stiam ca trebuie istorie, romana, cultura civica.

| Tera a răspuns (pentru GeorgianaEuu):

La liceu nu se mai face cultura civica, la profilul stiinte socile Romana si Istoria sunt intr-adevar materiile pe care trebuie sa te axezi, dar pentru facultatea de psihologie trebuie doar sa stii psihologie. La liceu la profil teoretic asa cum vrei te faci intra 9-a -Logica, in 10-a psihologie, in 11-a economie si sociologie iar intra 12-a sociologie si filozofie. In principal trebuie sa fi foarte atent in clasa a 10, in rest trebuie sa stii si putina sociologie pentru ca ea studiaza interactiunile dintre oameni, cu alte cuvinte sociologia observa comportamentu uman pentru a dezvolta teori pe care mai apoi psihologi sa le puna in practica si sa ajute oamenii. sper ca te-am ajuat si succes la liceu!

6 răspunsuri:
| Licurici_2266 a răspuns:

Nu e adevarat eu sunt la filologie la CNRV si am trecut a 11-a deci anul asta am facut 2 ore de psihologie. Si eu vreau sa urmez facultatea de psihologie, dar nu am intrat la stiinte sociale. Iti sugerez sa urmezi stiiintele sociale daca vrei sa mergi la psilologie.O sa-ti fie mai usor.happy. Ca sa intri la psihologie trebuie sa te axezi pe istorie, romana, o limba straina, psihologie*(logica, fiozofie, depinde de clasa). Mult succes la admiterehappy

| Tera a răspuns (pentru Licurici_2266):

Eu nu sunt din Roman sunt din Piatra Neamt asa ca nu stiu exact orarul eu am spus cum e in general si pe ce trebuie sa te axezi.

| GeorgianaEuu explică (pentru Licurici_2266):

Mersi...acum intru in clasa a 8-a dar voiam sa fiu informata.din timp.

| GeorgianaEuu explică (pentru Tera):

Ok.Mersi si tie :*