| CyClopedy a întrebat:

Pot sa merg mai departe pe o cariera de programator si sa fac o facultate de progamare daca sunt la profilul bio-chimie la liceu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti daca vrei, dar vei avea o problema in ceea ce priveste matematica. Matematica la o facultate de profil nu se ia de la 0 ci se continua cu analiza matematica, algebra si geometria pe care o faci la liceu la mate info M1

| T0T a răspuns:

Poti daca le ai, dar la un asemenea profil, ar fi o raritate.

| Zaygon a răspuns:

Ca sa devii programator iti trebuie gandire algoritmica si bio-chimie nu ai sa vezi asa ceva. Iar la o facultate care se respecta se intra pe baza de examen de admitere mate/info/fizica, ori care din astea 3 sau chiar 2 cum e in cazul politehnicii din Bucurestii unde ai mate si fizica.
Si eu sunt clasa a 12-a la mate info si cand am ales sa merg la mate info am stiut ce vreau sa fac mai departe.
Si sa iti mai zic un lucru, am si eu in clasa diferite persoane care vor sa mearga la medicina dar din cauza faptului ca la mate info se fac mai putone ore de bio si chimie au mult de invatat in particular.
Legat de ce a zis xXxShadowBoyxXx programarea este si ea de mai mulfe feluri. Programarea pura nu implica cunoasterea calculatorului in amanunt ci a anumitor sisteme de calcul.

| KiraXander a răspuns:

Nu stiu mai exact, dar cred ca da. In aceasta situatie sunt si eu, doar ca eu sunt praf la mate, dar la programare nici macar nu ii importanta matematica am aflat asta de la mai multi, trebuie sa te sti doar in calculatoare, si da cred ca poti, dar nu stiu cum, cred ca trebuie sa i-ti schimbi la un momentdat profilu asta cand mergi la facultate sau ceva de genul.

| suntserios a răspuns (pentru KiraXander):

Daca vrei sa fii un programator mediocru spre foarte slab, da nu ai nevoie de matematica. Daca vrei sa inveti programare asa cum trebuie si sa devii bun in ceea ce faci matematica e primul pas, ca sa nu mai zic ca la o facultate de profil asta e baza in primul an.