| anilorak a întrebat:

Salut.Am 16 ani.Am inceput sa ma gindesc la viitoarea mea profesie dar nu stiu ce sa aleg.La scoala invat numai pe 10 la toate materiile. M-am gindit la medicina pentru ca e o profesie foarte buna.De fapt aceasta este mai mult parerea parintilor. Daca puteti sa ma ajutati, ascult parerile voastre.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alege medicina daca simti ca e cariera vietii tale.

Răspuns utilizator avertizat
| Lisadream a răspuns:

Alege o meserie care sa iti aduca si satisfactii materiale!

| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna! Ce-ai spune sa ai un venit suplimentar?Id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com ,iti pot da mai multe detalii.

| ion1731 a răspuns:

Intr-adevar parintii stiu ce e bine pentru tine, dar te-ai intrebat ce iti place tie? poti sa te duci la economie ca acolo se fac bani multi

| Vanesssa a răspuns:

Eu cred ca oamenii din ziua de azi isi aleg meseriile dupa ce stiu sa faca, e mai important sa iti placa ce faci decat sa stii...pana sa ajungi medic te-ai gandit cat de grea este facultatea? Cred ca trebuie sa alegi ce-ti place tie nu parintilor.

| corinaP a răspuns:

Buna. si eu am avut medii mari si am invatat foarte bine in generala, la liceu am lasa-o mai lejer. eu am 18 ani si nu stiu ce profesie sa aleg, si ai mei si-ar dori sa ma vada medic datorita beneficiilor etc dar nu este ceea ce imi doresc, eu nu ma vad medic indiferent de cat de buna e ca meserie. pentru mine personal e foarte impoartant sa nu-i dezamagesc pe ai mei dar la fel de important sa fac ceva ce-mi place. tu singura ai spus ca aceasta e parerea parintilor, probabil ca nu doresti sa-i dezamagesti, iar ei isi doresc ca tu sa ai o pofesie buna cu beneficii materiale... ceea ce e si normal dar mai sunt si alte domenii in care poti reusi si sa ii faci mandrii pe ai tai si poate fi decizia ta, adica ceva ce vrei tu si iti place. baftabig grin

| anilorak explică:

M-am gindit si la economie dar cred ca medicina este o varianta mai buna.In plus chiar daca aleg medicina nu stiu ce domeniu sa aleg.Cred ca ma voi gindi la medic de familie sau cardiolog.In orice caz nu doresc sa fiu chirurg, ginecolog, veterinar sau stomatolog.

| anilorak explică:

La invatat cred ca no sa am mari probleme dar nu stiu daca o sa am placere din toata aceasta.Am auzit si eu ca trebuie sa inveti zi si noapte.