| iulicika1414 a întrebat:

Hey'! sint clasa a 9-a si vreau sa ma gindesc ce profesie sa imi aleg? dati-mi idei, eu m-am gindit la drept, dar nu vreau pentru ca trebuie sa invat foarte multa istorie!(colegii din chisinau please)mss fundOoOy!

8 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie sa te gandesti care meserie e mai de viitor si nu unde sunt locuri mai multe si se intra usor. Recomandarea mea estebig grinreptul, Farmacia (sau scoala postliceala pentru asistentii de farmacie), Limbi straine. Poti obtine venituri foarte mari din aceste meserii si sunt si de viitor.Succes!

| iulicika1414 explică (pentru ASIGURATORUL):

Mersi mult. uite eu vreau la drept sa intru.dar ma tem de istorie, nu imi place istoria.si nici nu o pot invata intr-un mod! cum as putea otusi sa intru? ce trebuie sa fac sa ador istoria?

| ASIGURATORUL a răspuns (pentru iulicika1414):

Incearca sa vizitezi un muzeu de istorie din zona de la tine si cu siguranta vei fi incantata de ce vei auzi si vei dori sa stii mai multe despre istorie.

| iulicika1414 explică (pentru ASIGURATORUL):

Am sa incerc si asta.mersi mult!

| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna. iti propun un job. reprezentant/coordonator la giada rome sau ladys.daca te intereseaza,id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com si iti pot da mai multe detalii.

| scumpik99 a răspuns:

Mai ai timp sa iei o decizie.Nu te descuraja, alege profesia care iti place tie cel mai mult.Si ca sa ajungi acolo trebuie sa inveti.Mult succes.

| iulicika1414 explică (pentru scumpik99):

Trebuie sa invat.stiu.eu vreau la colegiu sa invat.ce imi sugerezi? invat cam pe media 8.5-9.imi place chimia romina si matematica cel mai mult.informatica imi place doar practic. teoretic nu. sint vorbareaa.am imaginatia dezvoltata.imi place sa scriu si sa citesc mult!

| HyperionCo a răspuns:

Iulicika, crede-ma ca maxim 10% din elevii ce-si aleg o posibila profesie inca din clasa a 9-a, ajunga sa o urmeze cand termina liceul. Gandeste-te orientativ, cam in ce domeniu ti-ar placea, ca despre profesie vei avea timp sa te hotarasti cand vei fi in ultimii ani.