| razvangabriel96 a întrebat:

Salut,astazi am aflat ca am intrat la facultate de INGINERIE ELECTRICA la buget,eu am mai bagat si INFORMATICA ECNONOMICA dar acolo am intrat la taxa, nu stiu ce sa fac, care dintre ele e mai utila pe viitor? De unde te poti angaja mai usor? Vreau pareri de la cineva care face sau a facut una dintre aceste facultati!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* Nu faci alegerea dupa criteriile: "fara taxa", "cu taxa"!---locul ocupat initial se schimba rapid in functie de performanta studentului(il pastreaza sau il pierde!)
*La informatica economica(licenta:3 ani) prevaleaza disciplinele economice---titlul obtinut dupa absolvire "licentiat in stiinte economice", identic cu cel obtinut de catre oricare absolvent ASE, indiferent facultatea.
*La inginerie electrica(licenta:4 ani) prevaleaza disciplinele tehnice de specialitate. Titlul obtinut este de "inginer", identic cu cel obtinut de oricare absolvent al unei universitati tehnice.
*Din cele doua, un grad de dificultate mai ridicat il are ingineria electrica dar titlul obtinut( inginer) iti poate deschide pana si "usa" Canadei, USA, Australiei, Noua Zeelanda( unde inginerii sunt mai bine platiti decat in Europa)

De un real folos pentru o alegere documentata iti sugerez sa studiezi planurile de invatamant si specializarile atat pentru una cat si pentru cealalalta.
Ca exemplu, un plan de invatamant la fac. de inginerie electrica Bucuresti:http://www.electro.pub.ro/licenta/planuri-de-invatamant/
Un plan de invatamant la informatica economica, Cluj :http://www.econ.ubbcluj.ro/n3.php?id_s=197&id_c=104&id_m=3

| razvangabriel96 explică (pentru alessia5158):

Deci ingineria este mai buna ...asta m-am gandit si eu, este mai grea dar mai utila!

| alessia5158 a răspuns (pentru razvangabriel96):

Te-ai gandit bine--- asa este! Daca nu te vei limita la nivelul de licenta si vei urma un program de master va fi si mai bine--- ai "un plus" care te diferentiaza de "turma"!