| Aalexander a întrebat:

Salut.
Sunt a 12-a si m am gandit mai bine la facultate : aveam de gand sa merg la filozofie sau litere, dar din aceste facultati nu scoti bani. Pe langa acestea mai aveam o solutie esentiala; sa merg la facultatea sportiva deoarece daca anul viitor reusesc sa iau aur la mondiale la karate am facultate, masa, cazarea si alte cheltuieli gratis. Dupa aceasta as fi putut fi un profesor de sport la facultate iar totul ar fi ok.
Dar daca nu iau aur la mondiale. m am gandit ca n are niciun rost sa fac o facultate. Am experienta in bucatarie, pot foarte usor in 6 luni sa mi iau o diploma apoi sa ma angajez ca ajutor de bucatar si sef bucatar dupa, in Italia. ( Salariul e in jur la 1000-1500 euro cu alte multe avantaje ).
Dupa liceu cred ca ma pot angaja ca prof de sport la scoli usoare pentru a mi plati cursurile de bucatar.( Sunt sportiv profesionist; am practicat multe sporturi de performanta )
Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fie minti de stingi, fie ai facut degeaba karate si alte alea. Nu de alta, dar ce ai scris demonstreaza o lipsa totala de disciplina si gindire.

| ProfaDeCeVreiTU a răspuns:

Tu faci o facultate pentru bani, sau pentru setea de cultura? Da nu scoti bani de acolo daca nu ai cap, du-te la sport, ca oricine stie sa fuga dupa minge, chiar si eu cu tocuri. Bucatarie? daca ar fi asa usor sa fi bucatar in Italia, si la cat ne iubesc aia...angajeaza bucatari nativi.

| Aalexander explică (pentru ProfaDeCeVreiTU):

Esti o ipocrita, n ai inteles nimic din ce am spus.

| ProfaDeCeVreiTU a răspuns (pentru Aalexander):

Sunt realista, si ai grija cum vorbesti ca iti scad nota la purtare.

| trolololo a răspuns (pentru Aalexander):

Am lucrat ca ajutor de bucătar in restaurantul unui hotel de 5 stele și este deosebit de dificil. Daca nu ai înclinație spre acest domeniu nu te sfătuiesc sa îl urmezi. Trebuie sa îți placa, sa o faci din pasiune, nu sa lucrezi pentru bani, pentru ca oricât ți-ar da îți garantez ca o sa renunti. Gândește-te ca o sa stai in căldură și umezeala, in picioare cel putin 8 ore pe zi. Iar dacă sunt comenzi multe e groaznic, ai de pregătit diverse preparate in același timp, trebuie sa le dai in ordinea in care au venit etc.

Daca ții neapărat sa scoți bani, mergi la inginerie sau informatica. Poate medicina. Sunt domenii bine plătite. Si dificile, mai ales facultatea, dar nimic nu e ușor.

| Aalexander explică (pentru ProfaDeCeVreiTU):

Esti o ratata.
Tu nu faci sport deoarece crezi ca nu e mare lucru, ca toata lumea e in stare sa alerge putin, dar adevaratul motiv este ca nu poti. Acum doar te dai interesanta, ascuzandu te sub o masca a ipocriziei.
Nu stii ca sunt bucatari romani in Italia care castiga 1500 euro? Eu i am intalnic, am vorbit cu ei de aceea am dat acel exemplu, dar tu cum nu esti in cunostinta de cauza nu te poti decat mintii. Crezi ca acei bucatari romani sunt fiinte speciale? sunte alesii?, sunt doar oameni cu pasiune si talent, dar tu n ai cum sa intelegi asta deoarece n ai viata si n ai viitor.
. a, bineinteles ca trebuie sa vii aici sa te dai desteapta, astfel mintindu te tot mai mult pentru a nu muri de invidie ca esti doar o ratata.

| ProfaDeCeVreiTU a răspuns (pentru Aalexander):

Sunt profa de sport la universitate, medaliata la olimpiada din Kiev, poate iti dadeam cateva sfaturi, dar in situatia asta te las repetent.