| CosminFlo a întrebat:

Ma macina un lucru... dar mai intai va rog sa raspundeti sincer, deoarece pentru mine conteaza. Am 16 ani si m-am gandit la ce facultate o sa dau pe viitor. Mie unu i-mi place engleza. Notele nu sunt stralucite, dar de vorbit stiu sa vorbesc destul de fluent. M-am gandit la un liceu cu profil englez sau ceva. Dar m-am gandit ce o sa se intample pe viitor. Adica in cativa ani, oamenii or sa invete engleza mult mai usor decat se face acum, si eu la randul meu nu am invatat engleza pe care o stiu de la scoala, mai mult de pe internet. Dar m-am gandit ca societatea o sa invete engleza. Si nu stiu daca sa ma duc pe drumul asta sau nu. Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Orienteaza-te catre un liceu cu profil real, nicidecum catre unul cu profil umanist! Cunostintele de matematica, fizica, chimie, biologie dobandite in ciclul superior al unui liceu cu profil real(clasele a 11-a si a 12-a) vor creste, in viitor, posibilitatile tale de alegere a unei facultati dintr-o paleta mai putin limitativa decat daca ai opta pentru un liceu cu asa zisele 'specializari" umaniste gen filologie, stiinte sociale.

| CosminFlo explică (pentru alessia5158):

Sunt deja la real big grin La stiinte ale naturii big grin

| Pool77 a răspuns:

Stai ca nu inteleg.Doar cu limba Engleza vorbita chiar perfect inca nu ai rezolvat nimic. Ai nevoie de ceva cu, care sa te poti "adapta" in Anglia, America sau unde se mai vorbeste Engleza si este acceptata. Daca-ti plac limbile atunci un traducator ceva, sau chiar nu stiu. Doar tu stii ce-ti place, noi nu ne putem da seama.

| CosminFlo explică (pentru Pool77):

Nu cred ca ai inteles intrebarea... In principiu intrebarea este: sa urmez o facultate sau nu... (legat de limba engleza)